"Fizyka na fali" - piknik naukowy w Warszawie
Skąd biorą się migotliwe światełka robaczków
świętojańskich, dlaczego złoto jest szlachetne, jak widzi kamera,
a jak "wygląda" ludzki głos - mogą dowiedzieć się uczestnicy 9. Pikniku Naukowego Polskiego Radia BIS w Warszawie.
Hasłem imprezy jest "Fizyka na fali".
Nauka powstaje dlatego, żebyście państwo wiedzieli, dlaczego kiedy się wywrócicie na oblodzonej ulicy, to boli to, co boli, żebyście wiedzieli, dlaczego bańki mydlane mają taki kształt, jaki mają i żebyście wiedzieli, że my naukowcy badamy to wyłącznie dla państwa - powiedział rozpoczynając piknik przewodniczący komitetu programowego prof. Łukasz Turski.
Hasłami przewodnimi tegorocznej imprezy, odbywającej się na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu, są fizyka i radio. Jak przypomniał prof. Turski, związane jest to z dwoma jubileuszami obchodzonym w tym roku: 100-leciem teorii względności Alberta Einsteina i 80-leciem nadania pierwszego sygnału radiowego przez Polskie Radio.
W pikniku bierze udział ponad 130 instytucji z Polski i kilku krajów europejskich. Prezentacje odbywają się na ponad 160 stanowiskach. Gościem honorowym jest Republika Federalna Niemiec.
Piknik naukowy to największa w naszej części Europy impreza plenerowa dotycząca nauki. Została ona wybrana przez Komisję Europejską jako jeden z 30 najciekawszych projektów europejskich podejmujących upowszechnianie osiągnięć nauki w społeczeństwie.
Miłośnicy nauki mogą zwiedzać stoiska pikniku do godz. 20.00.