"Fizyka na fali" - piknik naukowy w Warszawie
Skąd biorą się migotliwe światełka robaczków
świętojańskich, dlaczego złoto jest szlachetne, jak widzi kamera,
a jak "wygląda" ludzki głos - mogą dowiedzieć się uczestnicy 9. Pikniku Naukowego Polskiego Radia BIS w Warszawie.
Hasłem imprezy jest "Fizyka na fali".
04.06.2005 | aktual.: 04.06.2005 12:57
Nauka powstaje dlatego, żebyście państwo wiedzieli, dlaczego kiedy się wywrócicie na oblodzonej ulicy, to boli to, co boli, żebyście wiedzieli, dlaczego bańki mydlane mają taki kształt, jaki mają i żebyście wiedzieli, że my naukowcy badamy to wyłącznie dla państwa - powiedział rozpoczynając piknik przewodniczący komitetu programowego prof. Łukasz Turski.
Hasłami przewodnimi tegorocznej imprezy, odbywającej się na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu, są fizyka i radio. Jak przypomniał prof. Turski, związane jest to z dwoma jubileuszami obchodzonym w tym roku: 100-leciem teorii względności Alberta Einsteina i 80-leciem nadania pierwszego sygnału radiowego przez Polskie Radio.
W pikniku bierze udział ponad 130 instytucji z Polski i kilku krajów europejskich. Prezentacje odbywają się na ponad 160 stanowiskach. Gościem honorowym jest Republika Federalna Niemiec.
Piknik naukowy to największa w naszej części Europy impreza plenerowa dotycząca nauki. Została ona wybrana przez Komisję Europejską jako jeden z 30 najciekawszych projektów europejskich podejmujących upowszechnianie osiągnięć nauki w społeczeństwie.
Miłośnicy nauki mogą zwiedzać stoiska pikniku do godz. 20.00.