PolskaFirmy ubezpieczeniowe nie chcą płacić odszkodowań za kradzieże

Firmy ubezpieczeniowe nie chcą płacić odszkodowań za kradzieże

Włamano się to twojego mieszkania? Myślisz,
że firma ubezpieczeniowa wyrówna straty? Możesz być niemile
zaskoczony. W takich sytuacjach firmy ubezpieczeniowe częściej
odmawiają wypłaty odszkodowań niż przyznają pieniądze - informują
"Super Nowości".

Firmy ubezpieczeniowe nie chcą płacić odszkodowań za kradzieże
Źródło zdjęć: © AFP

24.11.2006 | aktual.: 24.11.2006 03:32

Andrzej C. z Krosna zastał po powrocie do domu uchylone drzwi. Z mieszkania zniknął odtwarzacz DVD, laptop, aparat fotograficzny i trochę drobiazgów. Okradziono go na blisko 10 tys. złotych. Odszkodowania nie dostał. Wprawdzie w drzwiach były dwa zamki, ale nigdy oba nie były zamykane. Z jednym włamywacz poradził sobie łatwo. Protokół policyjny był podstawą do odmowy przyznania odszkodowania.

Do domu Gabrieli i Bogdana J. złodzieje weszli od ogródka przez drzwi tarasowe. Łupem włamywaczy padła głównie elektronika. Wartość strat - ok. 8 tys. złotych. Odszkodowania nie wypłacono. Standardowa klamka w drzwiach tarasu nie była wystarczającym zabezpieczeniem. Powinny być dwa zamki.

Jak czytamy w dzienniku, podobnych sytuacji są dziesiątki. Niemal standardem jest odmowa przyznania odszkodowania. Powód najczęściej jest taki sam - brak zabezpieczenia przed włamaniem, zgodnego z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Firmy ubezpieczeniowe wymagają, by drzwi zewnętrzne były zamknięte na co najmniej dwa zamki. Często żądają, aby jeden z zamków była atestowany. Niekiedy (np. Ergo Hestia, Warta) wystarczy jeden zamek, ale z atestem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Wymóg ten dotyczy wszystkich drzwi, którymi można się dostać do domu.

"Super Nowości" radzą wszystkim chcącym ubezpieczyć swoje domy i mieszkania od kradzieży, by przed wykupieniem tego typu polisy zaprosili agenta do domu. Niech on sprawdzi, czy zabezpieczenia antywłamaniowe są zgodne z wymaganiami firmy ubezpieczeniowej i wpisze taką informację we wniosku o ubezpieczenie. W razie odmowy wypłaty odszkodowania za skradzione z domu rzeczy, ten zapis da ci szansę wygrania w sądzie - pisze dziennik. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
kradzieżmieszkanieodszkodowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)