Finlandii postawiła płot na granicy z Rosją. Teraz jeszcze go wzmacnia i wyposaża w technologię
Fińska straż graniczna buduje 200-kilometrowy płot graniczny z Rosją po inwazji Moskwy na Ukrainę w zeszłym roku. Nie będzie to jednak tylko zwykłe ogrodzenie. Władze planują wyposażyć je w tysiące kamer.
Finlandia przystąpiła do NATO w kwietniu 2023 r. Tym samym granica Sojuszu z Rosją wydłużyła się o 1300 km. Po wybuchu rosyjskiej agresji w Ukrainie fińskie władze uznały, że niezbędne dla zapewniania bezpieczeństwa jest zabezpieczenie swojej granicy będącej również granicą NATO płotem.
Pomysł ten spotkał się ze sporą krytyką. W mediach społecznościowych był porównywany "do ogrodzenia wybiegu dla psów lub przedszkola", jak cytuje gazeta "Itä-Savo". Kontrowersję budzi również koszt tej inwestycji, który ma wynieść 380 milionów euro.
Mimo prześmiewczych uwag, z jakimi spotkał się ten pomysł Finlandia chce wzmocnić jeszcze tę konstrukcję. Ogrodzenie mające trzy metry wysokości zakończone drutem kolczastym ma zostać jeszcze wyposażone w tysiące kamer wideo, które będą kontrolować 200-kilometrowy odcinek granicy, jak przekazuje fiński portal Itä-Savo.
Finlandia chce bronić się przed napływem nielegalnych imigrantów z Rosji
Decyzja o budowie została podjęta na wniosek Straży Granicznej. Głównym celem stworzenia ogrodzenia jest uniemożliwienie nielegalnego przekraczania granicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gigantyczna eksplozja na froncie. Celem rosyjski skład amunicji
Szacuje się, że pilotażowe ogrodzenie graniczne o długości około trzech kilometrów w pobliżu przejścia granicznego Imatra ma zostać ukończony w lipcu 2023 r. i być gotowe do użytku operacyjnego do sierpnia tego samego roku. Reszta 200-kilometrowego płotu ma powstać do 2026 roku.
- Istotną częścią pilotażu jest opracowanie rozwiązań na dużą skalę, co zajmuje więcej czasu niż wdrożenie gotowych szczegółowych planów. Jednym z celów było również znalezienie wąskich gardeł w harmonogramie, więc harmonogram został zasadniczo rozciągnięty do granic możliwości. Ważniejsze od trzymania się ustalonego bardzo napiętego harmonogramu jest to, abyśmy zdobyli wystarczające doświadczenie do kontynuacji projektu i stworzenia roboczych rozwiązań do realizacji kolejnych zmian - mówi Ismo Kurki z działu technicznego fińskiej straży granicznej.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski