Trwa ładowanie...

Finlandia w NATO? Szefowa MSZ Szwecji wprost

Czy Finlandia dołączy do NATO? Władze kraju dały sobie czas do 12 maja na zabranie głosu w sprawie. Mimo to jasno w sprawie wyraziła się minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde.

Ann Linde Ann Linde Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1rgn3y

- Finlandia prawie na pewno będzie ubiegać się o członkostwo w NATO - powiedziała w  telewizji SVT minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde. Fińskie władze wcześniej zapowiedziały, że zabiorą głos na ten temat najwcześniej 12 maja.

Inwazja Rosji na Ukrainę zmusiła zarówno Szwecję, jak i jej wschodnią sąsiadkę Finlandię do zrewidowania przekonań, że neutralność militarna jest najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. - Wiemy mniej więcej tyle, że oni (Finlandia) będą ubiegać się o członkostwo w NATO. A to zmienia całą równowagę… Jeśli któryś z naszych krajów przystąpi, wiemy, że napięcia wzrosną" - mówiła Linde.

d1rgn3y

Przypomnijmy, że Rosja na informacje o poszerzeniu NATO o kolejne kraje zareagowała groźbami. Rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji Maria Zacharowa powiedziała, że przystąpienie dwóch skandynawskich krajów do NATO będzie wiązać się z "konsekwencjami dla stosunków dwustronnych i ogólnego obrazu bezpieczeństwa w Europie".

Tajemnicze eksplozje w Rosji. Ekspert o działaniach dywersyjnych

Według doniesień szwedzkich i fińskich mediów rządy obu krajów uzgodniły wspólną datę aplikacji. Sztokholm i Helsinki decydują się na wstąpienie do NATO w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. W następstwie wybuchu konfliktu poparcie dla zerwania z neutralnością i przystąpieniu do Sojuszu zdecydowanie wzrosło w tych krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1rgn3y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1rgn3y
Więcej tematów