Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Aneksja donbaskich republik i referendum w Chersoniu. Moskwa daje sobie czas do połowy maja [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 68. dzień inwazji Rosji. Jak poinformował Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE, Rosja planuje anektowanie tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych oraz przeprowadzenie referendum na temat utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej" do połowy maja. Z kolei serwis militarny oryxspioenkop.com podał, że Rosjanie stracili do tej pory w Ukrainie już co najmniej 600 czołgów. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo w Wirtualnej Polsce.

Share
Rosyjscy żołnierze w EnerhodarzeRosyjscy żołnierze w EnerhodarzeŹródło: PAP
d3zf7ge
  • • Jak poinformował Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE, Rosja planuje anektowanie tzw. Donieckiej i  Ługańskiej Republik Ludowych oraz przeprowadzenie referendum na temat utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej". Według jego informacji, całą operację Moskwa zamierza przeprowadzić do połowy maja. - O ile będzie mogła zrealizować te plany - podkreślił. 

  • • - Rosjanie stracili w Ukrainie już co najmniej 600 czołgów - podaje serwis militarny oryxspioenkop.com.  

  • • Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała w poniedziałek, że udało się zidentyfikować pierwszego rosyjskiego żołnierza, który dopuszczał się zbrodni w Buczy. To dowódca oddziału rosyjskiej Gwardii Narodowej Siergiej Kołocej. Mężczyzna zabił co najmniej czterech cywilów, a nad jednym się znęcał. "Zabrał tego mieszkańca, który miał poglądy proukraińskie, do piwnicy,  gdzie bił go rękami i kolbą karabinu. Mężczyznę wywieziono na miejsce kaźni, gdzie, imitując egzekucję, strzelano mu koło ucha - napisała  prokurator. Mężczyźnie kazano również wąchać zwłoki.  

  • • "Prawdopodobnie ponad jedna czwarta jednostek zaangażowanych przez Rosję do inwazji na Ukrainę stała się niezdolna do dalszej walki, a odbudowa niektórych z nich zajmie lata" - przekazało w poniedziałek rano brytyjskie ministerstwo obrony. Jak podkreślono, odbudowa tych sił zajmie Rosji prawdopodobnie lata. 
Trwa łączenie
00:16, 03.05.2022

Ukraiński dron Bayraktar TB-2 w akcji nad Wyspą Wężową na Morzu Czarnym. Zniszczył rosyjski samobieżny przeciwlotniczy zestaw 9K35 Strieła-10.

23:45, 02.05.2022

- Brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu, które wygłosi we wtorek do parlamentu Ukrainy, ogłosi przekazanie temu krajowi kolejnej partii sprzętu wojskowego o wartości 300 mln funtów - zapowiedziało w poniedziałek wieczorem jego biuro. 


Jeśli chodzi o uzbrojenie, Johnson ogłosi przekazanie Ukrainie sprzętu do prowadzenia wojny elektronicznej, systemów radarowych, sprzętu do zakłócania nadajników GPS oraz tysięcy noktowizorów. Ponadto Ukraina otrzyma drony mające zapewnić wsparcie logistyczne odizolowanym oddziałom oraz kilkanaście samochodów Toyota Land Cruiser, które pomogą chronić urzędników cywilnych we wschodniej Ukrainie i ewakuować ludność z terenów objętych walkami. Johnson prawdopodobnie poda też więcej szczegółów na temat przekazania pocisków Brimstone i pojazdów opancerzonych Stormer, co ogłoszono już w zeszłym tygodniu. 

23:42, 02.05.2022

Rosyjski dron Orłan-10. Raczej już więcej nie poleci. 

22:57, 02.05.2022

- Rosjanie stracili w Ukrainie już co najmniej 600 czołgów - podaje serwis militarny oryxspioenkop.com. Dane te oparte są na analizie zdjęć i filmów z pól bitew Ukrainy.

22:37, 02.05.2022

- W niedzielę Ławrow otwarcie i bezwstydnie ogłosił, że ponoć największych antysemitów można znaleźć pośród Żydów. Dodał, że podobno Hitler miał żydowskie korzenie - przypomniał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do słów wypowiedzianych przez szefa rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie udzielonym włoskiej telewizji.


- Te wypowiedzi pokazują, że rosyjski minister spraw zagranicznych zrzuca winę za zbrodnie nazistów na Żydów. Na to nie ma słów - podkreślił Zełenski.


- Oczywiście słowa Ławrowa wywołały oburzenie w Izraelu, ale nie słyszymy żadnych wytłumaczeń czy usprawiedliwień płynących z Moskwy, co oznacza, że zgadzają się tam z wypowiedziami swojego ministra - zaznaczył prezydent Ukrainy.


Dodał, że w takiej sytuacji nasuwają się pytania, czy izraelski ambasador pozostanie w Moskwie, a stosunki między Izraelem a Rosją pozostaną niezmienione.

22:29, 02.05.2022

Rosyjski atak rakietowy na budynek w Dniepropietrowsku. Prawdopodobnie był to pocisk Kh-59. 

22:17, 02.05.2022

Tak wygląda rezultat kolejnego rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Odessie. Zginęło w nim 15-letnie dziecko. 

21:55, 02.05.2022

W  Kalinówce w pobliżu Makarowa w obwodzie kijowskim znaleziono grób z  ciałami dwóch mężczyzn ze śladami tortur – poinformowało w poniedziałek  Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Zabici mieli związane ręce,  wyrwane paznokcie.

21:46, 02.05.2022

Prezydent USA Joe Biden chciałby pojechać na Ukrainę, ale na razie nie opracowujemy takiego planu, nadal oceniamy sytuację - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

21:39, 02.05.2022

- Mamy doniesienia, że Rosja planuje anektowanie tzw. Donieckiej i  Ługańskiej Republik Ludowych oraz przeprowadzenie referendum na temat  utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej" - powiedział w poniedziałek ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter.  


Pytany o szczegóły planów Rosji i planowanej odpowiedzi USA, Carpenter odmówił podania źródła tych informacji. Stwierdził jedynie, że aneksję i referendum Moskwa może przeprowadzić do połowy maja. Jednocześnie zaznaczył, że nie wie, czy Putin będzie w stanie zrealizować swoje plany. 

21:27, 02.05.2022

Z  Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację - powiedział w poniedziałek  sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij  Daniłow.

21:19, 02.05.2022

- Naszym celem jest natychmiastowe zaprzestanie walk, zakończenie wojny przez Rosję i wycofanie jej żołnierzy z Ukrainy - podkreślił Scholz.

21:15, 02.05.2022

W trwającej wojnie "Rosja nie może wygrać, a Ukraina nie może przegrać" - powiedział w poniedziałek wieczorem w programie telewizji ZDF kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

21:05, 02.05.2022

Wśród ofiar, które zginęły w poniedziałek w wyniku rosyjskiego ostrzału Odessy jest dziecko - poinformowały władze miasta.

21:00, 02.05.2022

Rosja planuje "zaanektować" obwody ługański i doniecki - podała agencja AFP, powołując się na amerykańskiego urzędnika.

20:51, 02.05.2022

Rządząca  w Polsce partia PiS odetchnęła i zyskała więcej prestiżu dzięki twardej  polityce wobec Rosji, po latach bycia pod lupą Brukseli za ataki na  niezależność sędziów. Pomogła w tym wojna na Ukrainie i rola Warszawy w  tym konflikcie - ocenia hiszpański dziennik "El Confidencial".

20:36, 02.05.2022

Gdyby  Rosja zaatakowała również Mołdawię, oznaczałoby to rozlanie wojny na  cały region i wymagało nałożenia całkowitego embarga na handel z Rosją –  powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

20:29, 02.05.2022

Rosyjskie  wojska kontynuują działania ofensywne pod Iziumem w obwodzie  charkowskim, próbują zdobyć kontrolę nad Rubiżnem i Popasną w obwodzie  ługańskim – poinformował w poniedziałek wieczorem Sztab  Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:23, 02.05.2022

Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że Rosja może wkrótce ogłosić powszechną mobilizację. Z informacji posiadanych przez Ukraińców wynika, że Rosyjska Federalna Agencja ds. Rezerw Państwowych rozpoczęła kontrolę zapasów żywności potrzebnych siłom zbrojnym kraju.

20:14, 02.05.2022

Płacenie  za rosyjski gaz w rublach może doprowadzić do sytuacji, że państwa UE,  które się na to zgodzą, wpadną w spiralę nieustającego długu wobec Rosji  - ostrzegła w poniedziałek w Brukseli, po zakończeniu nadzwyczajnego  posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyczne,  szefowa polskiego resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

20:06, 02.05.2022

Władze  Danii oskarżane są przez działaczy praw człowieka o rasizm po umożliwieniu uchodźcom wojennym z Ukrainy osiedlania się w tzw. gettach imigranckich.


W  2018 roku postanowiono, że tzw. kłopotliwe dzielnice nie będą już dostępne dla obywateli państw pozaeuropejskich, jak również rozpoczęto proces relokacji części mieszkańców tych dzielnic.

19:59, 02.05.2022

Ukraiński  wywiad wojskowy poinformował, że Rosjanie przygotowują się do epidemii  cholery w regionach graniczących z Ukrainą. Podkreślono, że Rosja może  planować prowokację, by oskarżyć Kijów o "użycie broni biologicznej".

19:50, 02.05.2022

Austria jest gotowa konsekwentnie wspierać embargo na import ropy naftowej z Rosji, jeśli Komisja Europejska i państwa członkowskie UE podejmą decyzję w tej sprawie - powiedziała w poniedziałek minister energetyki Austrii Leonore Gewessler na marginesie specjalnego spotkania unijnych ministrów ds. energii w Brukseli.

19:39, 02.05.2022

W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zagrożenia ze strony Rosji, państwa europejskie powinny zacząć działać w sposób solidarny oraz zdecydowany - napisał prezydent RP Andrzej Duda w tekście opublikowanym w poniedziałek na łamach hiszpańskiego dziennika "El Mundo".

19:27, 02.05.2022

- Na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w wyniku rosyjskiego bombardowania wybuchł w poniedziałek wielki pożar - podaje portal Ukrainska Prawda, powołując się na zastępcę dowódcy pułku Azow Swiatosława Pałamara.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zf7ge
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3zf7ge
Więcej tematów