Trwa ładowanie...

Finlandia: nowy skandal. Szokujące doniesienia z armii

W Finlandii rozpoczęło się śledztwo w sprawie "fali" w Brygadzie Nabrzeżnej. Siedmiu zawodowych żołnierzy jest podejrzanych o nadużycie, groźby i napaści.

Fińska armia, zdjęcie ilustracyjneFińska armia, zdjęcie ilustracyjneŹródło: GETTY, fot: Bloomberg
dhichjk
dhichjk

Jak pisze fińska gazeta "Iltalehti", w prowadzonym przez sztab generalny postępowaniu wyjaśniającym przesłuchano łącznie 44 poborowych i kobiety, które odbyły ochotniczą służbę wojskową.

Śledztwo w sprawie "fali"

Z oficjalnego oświadczenia fińskiego wojska wynika natomiast, że wynikiem postępowania wstępnego jest wskazanie siedmiu żołnierzy zawodowych służących w Brygadzie Nabrzeżnej, którzy mieli być odpowiedzialni za "niewłaściwe traktowanie" osób będących pod swoich dowództwem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostrzał z ciężkiej artylerii trwał cały dzień. Celem wagnerowcy

"We wstępnym dochodzeniu zbadano 19 różnych zdarzeń, do których doszło w okresie od czerwca do października 2022 roku" - czytamy.

dhichjk

Ujawniona w fińskim wojsku "fala" odbiła się szerokim echem w tamtejszych mediach. "Helsingin Sanomat" ustalił, że na szkoleniach i ćwiczeniach dochodziło do agresji słownej, a w niektórych przypadkach nawet użycia przemocy (szarpanie, bicie poborowych). Mówi się też o nadużyciu władzy i groźbach ze strony podejrzanych żołnierzy.

Postępowanie wyjaśniające zostało zakończone, a sprawa przekazana dowódcy brygady, który wystąpił z wnioskiem o wszczęcie prokuratorskiego śledztwa przeciw podejrzanym żołnierzom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhichjk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhichjk
Więcej tematów