Trwa ładowanie...

Rosjanie mają czas do północy. Finlandia wprowadza zmianę prawa

Finlandia od północy nie będzie wpuszczać wszystkich Rosjan na swoje terytorium - taka decyzja zapadła dziś w Helsinkach. Poinformował o tym szef tamtejszej dyplomacji. Rozważana jest też budowa ogrodzenia na granicy z Rosją, ale jej długość to ponad 1,3 tys. km.

Finlandia wprowadzi ograniczenia na granicy z RosjąFinlandia wprowadzi ograniczenia na granicy z RosjąŹródło: EPA, East News, PAP
dte0uyy
dte0uyy

Rząd Finlandii już wcześniej informował, że postanowił znacznie ograniczyć prawo uciekających przed mobilizacją Rosjan do wjazdu na swój teren - podawała ukraińska prasa. Dziś pełną decyzję w tej sprawie Helsinek, na specjalnej konferencji, ogłosił szef tamtejszej dyplomacji.

Finlandia nie chce Rosjan. W planach ogrodzenie na granicy

Pekka Haavisto podkreślał, że zmiana prawa wchodzi w życie od północy. Fińskie władze będą dopuszczały jedynie kilka wyjątków dla wjazdu. Nadal możliwy będzie przyjazd do Finlandii w ramach obowiązków w pracy, na studia lub w odwiedziny do najbliższej rodziny. Możliwe będzie też ubieganie się o azyl. Pełny zakres wyjątków i obostrzeń ma być dziś opublikowany przez tamtejszą straż graniczną.

Zobacz też: Bałtyk. Szwedzi pokazali, co dzieje się w jednym z miejsc wybuchu rurociągu

Możliwy mur na granicy

We wcześniejszym komunikacie zaznaczono również, że w tym tygodniu rząd będzie omawiał możliwość wybudowania ogrodzenia na granicy z Rosją.

dte0uyy

"Rząd otrzymał informacje o sposobach wzmocnienia kontroli na granicy między Finlandią a Rosją za pomocą ogrodzenia granicznego" - wyjaśnił rząd w Helsinkach.

Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości 1340 km.

Jak powiadomiła w środę fińska straż graniczna, w ciągu ostatniego tygodnia do Finlandii przybyło ponad 46 tys. obywateli Rosji. Zdecydowana większość z nich, około 80 proc., udaje się następnie do innych krajów.

Ruch transgraniczny między Finlandią a Rosją dla celów turystycznych przywrócono w lipcu, po niemal dwóch latach obostrzeń sanitarnych związanych z koronawirusem. W ostatnim tygodniu do Finlandii, wszystkimi środkami transportu, przedostaje się dziennie po ok. 5-8 tys. Rosjan (przez Imatrę ok. 2 tys.).

dte0uyy

Po zarządzeniu mobilizacji dziesiątki tysięcy Rosjan próbują uniknąć powołania do wojska i wyjechać z kraju. Osoby uciekające przed służbą w armii starają się przedostać m.in. do Finlandii, Kazachstanu, Mongolii i Gruzji.

Źródła: is.fi, pravda.com.ua, Unian, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dte0uyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dte0uyy
Więcej tematów