Trwa ładowanie...

Film Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie wypadł z rywalizacji o Oscara

Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała listę 9 filmów, które przeszły do kolejnego etapu rywalizacji o Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. W tej dziewiątce nie ma obrazu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Film Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie wypadł z rywalizacji o OscaraŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d868icr
d868icr

Z opublikowanej dziewiątki członkowie Akademii wybiorą nominowaną do Oskara piątkę, a swój wybór ogłoszą 16 stycznia - poinformowano w komunikacie prasowym.

Wraz z filmem Andrzeja Wajdy odpadło 66 innych produkcji, bo do walki o Oscara w tej kategorii zgłoszono produkcje z 76 krajów. Przez dwa miesiące oglądała je grupa składająca się z kilkuset członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wybrali oni 6 filmów, kolejne 3 zostały wytypowane przez komitet wykonawczy tej nagrody.

Wśród tych obrazów, które wciąż walczą tytuł są: belgijski film "W kręgu miłości", Felixa Van Groeningena, kambodżański "The Missing Picture", Rithy'ego Panha, duński "Polowanie", Thomasa Vinterberga, niemiecki "Two Lives", Georga Maasa, węgierski "The Notebook", Janosa Szasza, włoski "Wielkie piękno", Paolo Sorrentino, palestyński "Omar", Hany'ego Abu-Assada, "Senada" Danisa Tanovicia z Bośni i Hercegowiny oraz "Wielki mistrz", Wonga Kar-waia, z Hong-Kongu.

d868icr

Z opublikowanej dziś listy ostateczne nominacje uzyska 5 obrazów. Poznamy je podczas gali 16 stycznia. Wręczenie nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej nastąpi 2 marca przyszłego roku.

W tym roku do rywalizacji w kategorii najlepszy film obcojęzyczny Polska zgłosiła obraz uhonorowanego Oscarem za całokształt twórczości Andrzeja Wajdy pt. "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Ten biograficzny film o laureacie Pokojowej Nagrody Nobla to ostatnia część trylogii, po "Człowieku z marmuru" i "Człowieku z żelaza". Światowa premiera filmu odbyła się 5 września w Wenecji. Na początku grudnia został pokazany w Kongresie USA.

Z rywalizacji o Oscara już w pierwszym etapie konkursu wykluczono z powodów proceduralnych obraz Agnieszki Holland "Gorejący krzew" produkcji czeskiej. Regulamin Oscarów zakazuje nominowania filmu pokazywanego wcześniej w telewizji lub internecie, tymczasem produkcja Holland - zanim trafiła do dystrybucji jako film fabularny - pod tym samym tytułem była wyświetlana w telewizji jako trzyczęściowy serial telewizyjny.

d868icr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d868icr
Więcej tematów