Trwa ładowanie...

Filipiny: marines znaleźli ciało ściętego niemieckiego zakładnika

Filipińscy marines znaleźli ciało niemieckiego zakładnika, ściętego w lutym przez islamistów z ugrupowania Abu Sajaf - poinformowała agencja AP, powołując się na źródła wojskowe. 70-letni Kantner został porwany w listopadzie ubiegłego roku, gdy żeglował swoim jachtem u wybrzeży malezyjskiego stanu Sabah. Na dryfującym jachcie znaleziono ciało jego partnerki z raną postrzałową.
Share
Filipińscy marines
Filipińscy marinesŹródło: PAP, Fot: Ben Hajan
d44garj

Według gen. Carlito Galveza, żołnierze wykopali ciało Juergena Kantnera w sobotę wieczorem w górzystym regionie w prowincji Sulu.

Wcześniej, podczas nieudanych akcji uwolnienia Niemca śmierć poniosło ponad 20 filipińskich żołnierzy i 16 islamistów.

Po listopadowym uprowadzeniu islamiści przetrzymywali Kantnera na niewielkiej wyspie Jolo. Zażądali za niego okupu o równowartości 600 tys. dolarów. Gdy minął termin wpłacenia okupu, ścięli go.

d44garj

Abu Sajaf złożyło przysięgę wierności Państwu Islamskiemu i znane jest z brutalnych działań, szczególnie wobec cudzoziemców, między innymi: zamachów bombowych, wymuszeń i porwań dla okupu. W 1991 roku organizacja wyłoniła się z ruchu muzułmańskich ekstremistów działających od lat 70., którzy byli odpowiedzialni za śmierć ponad 100 tys. ludzi.

Islamiści zarobili na okupach dziesiątki milionów dolarów, przeznaczając te środki na broń, granatniki, statki i nowoczesny sprzęt. Na początku lat 90. Abu Sajaf było finansowane przez Al-Kaidę.

 (fot. PAP/EPA/BEN HAJAN)
Źródło: (fot. PAP/EPA/BEN HAJAN)

Rebelianci przetrzymują obecnie 26 zakładników - 13 Wietnamczyków, siedmiu Filipińczyków, dwóch Indonezyjczyków, dwóch Malezyjczyków, obywatela Holandii i Japonii. W ubiegłym roku ścięli dwóch Kanadyjczyków. Dwoje zakładników - Filipinka i Norweg (na zdjęciu) - zostało wypuszczonych na wolność.

d44garj

Podziel się opinią

Share
d44garj
d44garj
Więcej tematów