Trwa ładowanie...

Fidesz zawieszony w prawach członka EPL

Węgierska partia Fidesz została zawieszona w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej. Decyzję EPL ogłosił jej przewodniczący Joseph Daul.

Fidesz zawieszony w prawach członka EPLŹródło: East News
d2t6x93
d2t6x93

Zawieszenie Fideszu ma skutek natychmiastowy. Decyzję podjęła miażdząca większość członków ugrupowań zrzeszonych w Europejskiej Partii Ludowej. Za zawieszeniem głosowało 190 członków EPL, a przeciw było zaledwie trzech.

W związku z postanowieniem, członkowie Fideszu nie będą mogli brać udziału w jakimkolwiek spotkaniu partii, stracą prawo do głosu w EPL oraz możliwość wysuwania kandydatów na europejskie stanowiska.

Kością niezgody pomiędzy Fideszem a pozostałymi członkami EPL była kwestia uchodźców. W lutym tego roku z inicjatywy partii Viktora Orbana w prasie i miejscach publicznych pojawiły się reklamy z podobiznami szefa Komisji Europejskiej i amerykańskiego finansisty George’a Sorosa, któremu władze Węgier zarzucają działania na rzecz sprowadzania do Europy migrantów. Na plakatach widniały również napisy, głoszące, że Unia "chce wprowadzić obowiązkowe kwoty relokacyjne", "osłabić prawa państw członkowskich do ochrony granic" i "ułatwić imigrację poprzez wizę migracyjną".

Początkowo rozważano wykluczenie Fideszu z ugrupowania. Za takim rozwiązaniem optował m.in. szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Przewodnicząca współrządzącej w Niemczech Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Annegret Kramp-Karrenbaue zasugarowała jednak, że członkostwo Fideszu w EPL mogłoby zostać zawieszone do czasu przywrócenia zaufania do węgierskiej partii.

Bardzo możliwe, że zawieszenie będzie jednak równoznaczne z wykluczeniem. Prezes Fideszu i premier Węgier Viktor Orban zapowiedział bowiem, że jeżeli pozostali członkowie zdecydują o czasowym wyłączeniu jego ugrupowania z EPL, węgierska partia zrzeknie się członkostwa. Według nieoficjalnych informacji PAP, Orban ostatecznie przystał na zawieszenie i sankcje nałożone przez komitet partii.

Zobacz także: Ostra reakcja Kaczyńskiego na wywiad Rabieja. „Wara od naszych dzieci”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2t6x93
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t6x93
Więcej tematów