Trwa ładowanie...

Ferie zimowe 2024. Policja przypomina o bezpieczeństwie na drogach

W trakcie ferii wielu rodziców i opiekunów zdecyduje się na wyjazd, bądź organizację atrakcji w innych miejscowościach. Jak informuje Policja, w okresie zimowego wypoczynku na drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu. Funkcjonariusze przypomnieli najważniejsze zasady dotyczące wyjazdów - zarówno tych prywatnych, jak i realizowanych za pomocą zbiorowej komunikacji.

Wyjazd na ferie? Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwaWyjazd na ferie? Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwaŹródło: Pexals, X
d4yo6zy
d4yo6zy

Ferie zimowe 2024 odbędą się w czterech turach pomiędzy 15 stycznia a 25 lutego. "W tym czasie należy spodziewać się na drogach wzmożonego ruchu autobusów i samochodów związanego z wyjazdami" - informuje Polska Policja, przypominając o zasadach bezpieczeństwa na drogach.

Ferie 2024. O tym warto pamiętać planując wyjazd

Okres ferii zimowych jest czasem wyjazdów. Część rodziców samodzielnie zorganizuje podróż dla przebywających na przerwie dzieci, inni zdecydują się na zorganizowaną wycieczkę. Na co warto zwrócić uwagę, podczas jej planowania?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szykują się śnieżne ferie? Jest prognoza

Jak w komunikacie przypomina Polska Policja, przed rozpoczęciem podróży warto zaplanować trasę oraz sprawdzić stan techniczny pojazdu. W trakcie jazdy należy natomiast pamiętać o dostosowaniu prędkości do panujących warunków oraz przepisów, a także uważać na pieszych i pozostałych uczestnikach ruchu.

d4yo6zy

Funkcjonariusze zapowiadają również kontrole autobusów oraz kierowców, wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. "Podczas kontroli policjanci zwrócą uwagę m.in. na stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, czas pracy kierowców, uprawnienia kierujących oraz ich stan psychofizyczny i trzeźwość".

Policja zapowiada również kontrole na drogach. "Funkcjonariusze pełniący służbę na drogach będą reagować na wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu, w szczególności przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa i właściwe przewożenie dzieci w pojazdach".

W komunikacie służb przypomniano również o konieczności noszenia elementów odblaskowych. "Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się, co należy brać pod uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Jeśli spadnie śnieg, dopilnujmy, aby do zjazdów na sankach dzieci wybierały miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych" - apelują policjanci.

Ferie zimowe 2024. Harmonogram. Przerwa zimowa potrwa łącznie sześć tygodni

Ferie w 2024 roku - podobnie, jak w ubiegłych latach - odbędą się w czterech turach. Uczniowie nie pójdą do szkół przez dwa tygodnie. Kiedy? Pełen harmonogram zimowego wypoczynku prezentuje się następująco:

  • w dniach 15 - 28 stycznia ferie zimowe 2024 wypadają w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, zachodniopomorskim oraz opolskim
  • w dniach 22 stycznia - 4 lutego ferie zimowe 2024 wypadają w województwach: podlaskim oraz warmińsko-mazurskim
  • w dniach 29 stycznia - 11 lutego ferie zimowe 2024 wypadają w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim oraz śląskim
  • w dniach 12 - 25 lutego ferie zimowe 2024 wypadają w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4yo6zy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4yo6zy
Więcej tematów