Trwa ładowanie...

Ferie zimowe 2021. Jak mogą spędzić ten czas uczniowie?

W poniedziałek 4 stycznia rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe. W tym roku będą one inne niż te z lat ubiegłych. Ferie zimowe 2021 odbędą się w jednym terminie dla wszystkich uczniów w całym kraju.
Share
Ferie zimowe 2021. Jak mogą spędzić ten czas uczniowie?
Ferie zimowe 2021. Jak mogą spędzić ten czas uczniowie?Źródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
dzk08r5

4 stycznia równocześnie rozpoczną się ferie zimowe dla uczniów ze wszystkich województwach, które potrwają do 17 stycznia. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dot. zajęć dla dzieci.

Ferie zimowe 2021. Zorganizowany wypoczynek dla dzieci

W tym roku w związku z pandemią koronawirusa wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku:

  • w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej
  • w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.
dzk08r5

Organizatorem wypoczynku w tych dwóch dopuszczonych formach mogą być wyłącznie szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące szkoły lub placówki oraz stowarzyszenia i inne organizacje, w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza.

Zabawa dzieci na powietrzu wzmacnia ich odporność

Ferie 2021. Obostrzenia dot. liczby uczestników

Półkolonie są jedną z dwóch dopuszczonych form zorganizowanego wypoczynku. Mogą być organizowane wyłącznie w szkołach i placówkach spełniających warunki bezpieczeństwa. Jedna grupa powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali i liczyć maksymalnie 12 uczestników, powinna mieć też stałego wychowawcę. Minimalna przestrzeń w sali nie może być mniejsza niż 4 mkw. na osobę.

dzk08r5

Półkolonie muszą też być organizowane według wytycznych sanitarnych, mających na względzie trwającą epidemię koronawirusa.

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły?

Powrót uczniów do nauki stacjonarnej w szkole po 17 stycznia będzie zależeć od sytuacji epidemicznej w kraju. "Decyzje w tej sprawie powinny zapaść między 4 a 11 stycznia" - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Branych jest pod uwagę kilka wariantów, w tym kontynuowanie nauki zdalnej przez wszystkich uczniów oraz powrotu do nauki stacjonarnej części uczniów. Minister wspominał aż o pięciu możliwych wariantach. Jeden z wariantów powrotu do szkół zakłada powrót tylko uczniów klas I-III szkół podstawowych, inny zaś powrót także uczniów klas VIII i uczniów klas maturalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzk08r5

Podziel się opinią

Share
dzk08r5
dzk08r5
Więcej tematów