PolskaFenomen pielgrzymek w Polsce. Ruszają bezdomni, niepełnosprawni, rolkarze i cykliści

Fenomen pielgrzymek w Polsce. Ruszają bezdomni, niepełnosprawni, rolkarze i cykliści

- Liczba pielgrzymów pokazuje, jak bardzo popularne są piesze pielgrzymki w naszym kraju. Choć głównym celem pielgrzymowania jest Jasna Góra, to popularnością cieszą się także inne sanktuaria, jak np. Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska czy Licheń - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Fenomen pielgrzymek w Polsce. Ruszają bezdomni, niepełnosprawni, rolkarze i cykliści
Źródło zdjęć: © PAP | Waldemar Deska
Magdalena Nałęcz-Marczyk

02.08.2017 | aktual.: 30.03.2022 10:50

- Sierpień to najintensywniejszy okres sezonu pielgrzymkowego. Na Jasną Górę dotarły już dziesiątki tysięcy pątników, wyruszają kolejne tysiące - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak podkreślił, w najbliższych dniach na Jasną Górę wyruszą najliczniejsze i najbardziej znane piesze pielgrzymki - z Krakowa i z Warszawy. W drodze do Częstochowy są już m.in. pielgrzymi ze Szczecina, Helu i Giżycka, którzy mają do przejścia najdłuższe trasy.

- Liczba pielgrzymów pokazuje, jak bardzo popularne są piesze pielgrzymki w naszym kraju. Choć głównym celem pielgrzymowania jest Jasna Góra, to popularnością cieszą się także inne sanktuaria, jak np. Gietrzwałd, Kalwaria Zebrzydowska czy Licheń – dodał ks. Rytel-Andrianik. Zwrócił uwagę, że oprócz radosnej modlitwy, śpiewu i wspólnoty, pielgrzymka to także podjęcie zmagania fizycznego i walka z własnymi słabościami, jednak po dojściu do celu okazuje się, że "było warto".

Pielgrzymują na rowerze i rolkach

Jak informuje biuro prasowe episkopatu, w najbliższych dniach wyruszą: Pielgrzymka Dominikańska z Krakowa na Jasną Górę (3-9 sierpnia), Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna (5-14 sierpnia); Warszawska Pielgrzymka Piesza (6-14 sierpnia); Piesza Pielgrzymka Krakowska (6-11 sierpnia); Piesza Pielgrzymka Radomska (6-13 sierpnia) a także Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych (5-15 sierpnia); Piesza Pielgrzymka Żołnierzy (5-14 sierpnia) i Piesza Pielgrzymka Bezdomnych (5-15 sierpnia), podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej.

Pod koniec lipca na trasy wyruszyli pielgrzymi mający do pokonania najdłuższe trasy: Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska (25 lipca – 13 sierpnia) – 640 km; Pielgrzymka Kaszubska z Helu (24 lipca – 12 sierpnia) – 634 km; Pielgrzymka Ełcka – grupa z Giżycka (26 lipca – 11 sierpnia) – 517,5 km.

Jak co roku część osób decyduje się na pielgrzymowanie na rowerze lub na rolkach – na początku sierpnia w drogę wyruszą uczestnicy "Rowerymki", czyli Pielgrzymki Rowerowej Białystok-Jasna Góra (3-10 sierpnia) oraz około 100 rolkarzy z Pielgrzymki na Rolkach z Warszawy na Jasną Górę (22-26 sierpnia).

#PolskaPielgrzymuje

Rzecznik KEP przypomniał, że w mediach społecznościowych trwa akcja #PolskaPielgrzymuje - pielgrzymi zamieszczają zdjęcia, nagrania i krótkie relacje ze swoich wędrówek.

Tym samym umożliwiają choć częściowe doświadczenie pielgrzymowania tym, którzy nie mogą wyruszyć w drogę.
ks. Paweł Rytel-Andrianikrzecznik KEP

Według danych jasnogórskiego klasztoru, kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 14 sierpnia – w tym dniu w pieszych pielgrzymkach do miasta ma wejść ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć do Częstochowy dzień wcześniej. 15 sierpnia pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kolejnym dniem szczytu pieszych wejść będzie 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przyjdzie blisko 15 tys. pątników.

Biuro prasowe episkopatu podaje, że w 2016 r. Na Jasną Górę dotarło 246 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczyło 122 tys. osób.

Źródło artykułu:PAP
częstochowapielgrzymkajasna góra
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)