Trwa ładowanie...

Prezydenckie weta. W podjęciu decyzji pomógł Dudzie Kościół?

Czy weta dot. ustaw o KRS i SN rzeczywiście były niespodziewane? Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN w to nie wierzy. Zwraca uwagę, że przed ogłoszeniem swojej decyzji prezydent Andrzej Duda był... na Jasnej Górze.

Prezydenckie weta. W podjęciu decyzji pomógł Dudzie Kościół?Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2v61g1
d2v61g1

Kto przekonał prezydenta do zakwestionowania pomysłów rządu dot, zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym? Zdaniem Kowala, jak mówił w radiu TOK FM, rolę w tej sprawie odegrała doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. Jednak nie tylko ona.

Zobacz też: Kim jest Zofia Romaszewska?

Zaznaczył, że kiedy komentuje się decyzję Dudy, pomija się rolę Kościoła. Zwrócił uwagę, że Episkopat opublikował stanowisko Kościoła ws. reformy sądownictwa niedługo po deklaracji Dudy. - Mieliśmy do czynienia z niespodziewanym dla niektórych powrotem regaliów Jana Pawła II. List Gądeckiego był przygotowany wcześniej. Decyzja jest ogłoszona o godz. 10.30, a trzy godziny później ukazuje się długi list z pełnym wyjaśnieniem tego, jakie jest stanowisko Kościoła - podkreślił.

Co to oznacza? - To dla analityka pewne, że spotkania były wcześniej. Abp Gądecki nie pisze listu na kolanie i nie wysyła go bez konsultacji. List był przygotowany wcześniej, ewentualnie dopisano jedno zdanie - stwierdził Kowal.

d2v61g1

Źli doradcy Dudy?

Opozycja cieszy się z działań Dudy w związku ze zmianami w sądownictwie. Rozczarowania nie ukrywa z kolei m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- W otoczeniu głowy państwa mogą znajdować się ludzie, którzy roztaczają piękne wizje prezydentury, uzasadniają je racją stanu i dobrem państwa. To jednak ludzie, którzy niczym larwy chcą się rozwijać w politycznym ciele prezydenckiego zaplecza, by później - o czym marzą - przeistoczyć się w motyle, stając się ważnymi postaciami na scenie politycznej. Najczęściej jednak tacy ludzie nie zostają nawet ćmami - powiedział.
Źródło: TOK FM

d2v61g1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v61g1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj