Fatalna informacja dla Rosji. Von der Leyen: raz na zawsze

Ursula von der Leyen ubiega się o reelekcję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. W czwartek przedstawiła europosłom swój program. Mówiła m.in. o przyszłości Zielonego Ładu. Von der Leyen opowiedziała się ponadto za powołaniem nowych komisarzy oraz zmianami w traktatach UE. - Uzależnienie UE od rosyjskich surowców skończy się raz na zawsze - zapowiedziała.

Fatalna informacja dla Rosji. Von der Leyen: raz na zawsze
Fatalna informacja dla Rosji. Von der Leyen: raz na zawsze
Źródło zdjęć: © East News | Jean-Francois Badias
Maciej Zubel

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że KE pod jej rządami nie wycofa się z unijnych celów klimatycznych, a Zielony Ład "zostanie uzupełniony programem inwestycyjnym". - Cel na rok 2040 wynoszący 90 proc. redukcji emisji zostanie uwzględniony w unijnym prawie klimatycznym - oświadczyła.

Sporo miejsca w swoim przemówieniu von der Leyen poświęciła bezpieczeństwu. -Wydatki w UE na obronność są zbyt niskie (…). Powinniśmy inwestować więcej i tworzyć wspólne projekty, jak np. system obrony powietrzne. Nadszedł czas, aby stworzyć prawdziwą Unię Europejską na rzecz obronności - oświadczyła.

Jednocześnie podkreśliła, że NATO wciąż pozostaje "filarem kolektywnej obrony" krajów europejskich.

Von der Leyen przypomniała tez ostatnią wizytę Viktora Orbana w Rosji, choć jego nazwisko nie padło. - Rosja liczy na naszą słabość i niektórzy w Unii jej pomagają. Jeden z naszych premierów poleciał do Moskwy, ale to nie była misja pokojowa - powiedziała.

W kontekście bezpieczeństwa von der Leyen mówiła też o surowcach energetycznych. Zapowiedziała, skończenie z uzależnieniem od surowców z Rosji.

Przypomniała, że Władimir Putin szantażował UE odcięciem od rosyjskich surowców, na co Wspólnota odpowiedziała zintensyfikowaniem inwestycji w energię odnawialną. - To pozwoliło nam uwolnić się od brudnych rosyjskich paliw kopalnych. Razem zapewnimy, że nasze uzależnienie od rosyjskich surowców się skończyło raz na zawsze - powiedziała szefowa KE.

Von der Leyen opowiedziała się też za powołaniem unijnego komisarza ds. obronności oraz ds. walki z kryzysem mieszkaniowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: wpadli do rosyjskich okopów. Kamera na hełmie nagrała moment starcia

Von der Leyen pozostanie szefową KE? Zdecydują europosłowie

By pozostać na stanowisku, von der Leyen potrzebuje absolutnej większości głosów w PE. Izba obecnie liczy 720 deputowanych, co oznacza, że poprzeć jej wybór na drugą kadencję musi 361 europosłów. Głosowanie w czwartek około południa poprzedzi debata, w trakcie której szefowa KE przedstawi swoje pomysły na drugą kadencję.

Von der Leyen zabiega o prowadzenie KE przez kolejne pięć lat. Jej kandydaturę poparli już liderzy 25 państw członkowskich na szczycie 27 czerwca. Wstrzymała się od głosu włoska premierka i liderka partii Bracia Włosi Giorgia Meloni, a przeciwko jej kandydaturze głosował premier Węgier Viktor Orban.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP/x.com

Parlament Europejski
Parlament Europejski© PE
Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (131)