Trwa ładowanie...
23-05-2016 17:35

Fala krytyki po słowach radnej PiS o posłance Pomasce. "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

• Radni PO w Gdańsku wezwali lokalnych liderów PiS do reakcji ws. radnej tej partii Anny Kołakowskiej
• Radna zamieściła w internecie wpis o Agnieszce Pomasce, po tym jak posłanka podarła na mównicy projekt uchwały
• Szef pomorskiego PiS Janusz Śniadek przyznał, że jest zgorszony słowami radnej

Fala krytyki po słowach radnej PiS o posłance Pomasce. "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Kuba Atys
d3ao9k9

Podczas piątkowej debaty sejmowej Pomaska oceniła, że uchwała ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej i praw jej obywateli jest kompromitująca i Sejm nie może go przyjąć. - Mam nadzieję, że ta uchwała skończy w ten sposób - powiedziała, drąc kartkę z treścią uchwały. "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso" - skomentowała Kołakowska.

- Pani radna nie działa w próżni, działa w klubie Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo znamienne jest to, że jej koledzy partyjni w żaden sposób nie udzielają odpowiedzi na to, co ona wyczynia - powiedział wiceprzewodniczący klubu radnych PO w Radzie Miasta Gdańska Piotr Borawski.

Jak podkreślił, w związku z tą sytuacją klub radnych zaapelował "do posła Janusza Śniadka, szefa PiS na Pomorzu o zajęcie stanowczego stanowiska dotyczącego działań swojej partyjnej koleżanki".

d3ao9k9

- Apelujemy też do szefa klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska Grzegorza Strzelczyka o zajęcie stanowiska i stwierdzenie, czy działania, słowa, wszystko co robi radna Kołakowska jest tożsame ze stanowiskiem Prawa i Sprawiedliwości - czy popierają jej działania, czy też się od nich odżegnują - mówił Borawski.

Jego zdaniem w "normalnej cywilizowanej partii taka pani już po kilku godzinach powinna przestać być jej członkiem", "nie powinna być w klubie PiS i powinna być na marginesie polityki, a po skończeniu kadencji nigdy więcej wybrana do samorządu".

- To nie jest pierwszy wybryk tej radnej. Takimi hasłami nawołuje innych nie tylko do nienawiści, ale również do podjęcia działań, przemocy fizycznej. Jeśli osoba publiczna namawia innych, by zrobić krzywdę innym osobom, to naprawdę robi się w Polsce niebezpiecznie - oceniła wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Śniadek: byłem też bardzo zgorszony wystąpieniem pani posłanki

Poseł i przewodniczący PiS w Pomorskiem Janusz Śniadek pytany o internetowy wpis radnej Kołakowskiej, powiedział, że jest to "przejaw coraz liczniej obecnych w przestrzeni publicznej bardzo gorszących wystąpień". - Jestem zgorszony słowami pani radnej niemniej jak wieloma wypowiedziami polityków Platformy Obywatelskiej, z panem Niesiołowskim na czele - ocenił.

d3ao9k9

- Byłem też bardzo zgorszony wystąpieniem pani posłanki i darciem na trybunie sejmowej dokumentu, w którym cytowane są słowa konstytucji i mowa jest o patriotyzmie i suwerenności - i odebrałem to jako rozpaczliwe próby zwracania uwagi na siebie przez topniejącą Platformę Obywatelską. Nie zmienia to faktu, że słowa pani radnej przyjmuję z dużą przykrością - przyznał.

Zadeklarował, że będzie prowadził rozmowy w swoim środowisku politycznym i namawiał do tego, żeby "nie naśladować złych obyczajów zarażających niczym gangrena całe środowisko polityczne".

Radna Kołakowska: powtórzyłabym taki wpis

- Moim wpisem nawiązałam do sytuacji z czasów okupacji, gdy kobiety, które publicznie występowały przeciwko państwu polskiemu i obnosiły się z kolaboracją z okupantem, były w taki sposób traktowane. Oczywiście nie można tego odbierać jako nawoływanie do ogolenia głowy pani Pomasce. Natomiast jest to wyraźne wskazanie, że jest to zachowanie, które można w taki sposób oceniać, jak oceniali to ludzie, którzy walczyli o wolną Polskę w czasie okupacji - powiedziała Kołakowska.

Podkreśliła, że dzisiaj też powtórzyłaby taki wpis. - Ja rzeczywiście, nazywając posłankę Pomaskę: "to coś", wyrażam się o niej z lekceważeniem. Ale nie mam powodu wyrażać się z szacunkiem do osoby, której przeszkadza suwerenność państwa polskiego i która publicznie opluwa tę suwerenność - wyjaśniła.

d3ao9k9

Urodzona w 1964 r. Anna Kołakowska ma wykształcenie wyższe pedagogiczne, pracuje jako nauczyciel historii w jednej ze szkół podstawowych w Gdańsku. Zasiada w Radzie Miasta od 2014 r.

Córka radnej zatrzymana podczas Marszu Równości

Podczas konferencji prasowej radni PO trzymali w rękach zdjęcia z soboty z centrum Gdańska, gdzie doszło do starć między policją a kontrmanifestującymi przeciwko Trójmiejskiemu Marszowi Równości. Przewodnicząca klubu radnych PO w RMG Aleksandra Dulkiewicz zarzuciła Kołakowskiej, że brała udział w nielegalnej manifestacji i "w bójce z policją". - Pani radna wraz z rodziną nie brała udziału w manifestacji, tylko atakowała policję - oceniła.

W sobotę po południu w Gdańsku policja skierowała na alternatywną trasę Trójmiejski Marsz Równości. Doszło do kilku starć między policją a grupami działaczy środowisk narodowych demonstrującymi. Na funkcjonariuszy, wyposażonych w kaski i tarcze, poleciały m.in. kamienie i butelki. Zatrzymano pięć osób, w tym 19-letnią Marię Kołakowską, córkę radnej.

Jak ocenił w TVN24 szef MSWiA Mariusz Błaszczak, sobotnia interwencja policji w Gdańsku, w związku z Marszem Równości i protestami środowisk narodowych, była nieakceptowalna, policja pokazała, że jest silna wobec słabych. KGP zapowiada zbadanie sprawy.

d3ao9k9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ao9k9
Więcej tematów