Trwa ładowanie...
d3l6ujt

Ewakuacja pacjentów domu pomocy w Wolicy. Wojewoda zamknął placówkę

• Wojewoda wielkopolski zamknął dom pomocy dla osób potrzebujących w Wolicy
• Decyzja jest ostateczna i ma rygor natychmiastowej wykonalności
• W naszej ocenie narażone jest zdrowie i życie pensjonariuszy - poinformowała wicewojewoda Marlena Maląg
• Osoby zamieszkujące w domu pomocy zostały ewakuowane

Share
d3l6ujt

Czynności sprawdzające sytuację w domu pomocy dla osób potrzebujących w miejscowości Wolica trwały od 20 września. W piątek wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zarządził kontrolę w placówce. Po przebadaniu pensjonariuszy, dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Równolegle w ośrodku trwała kontrola sanitarna oraz czynności dochodzeniowo-śledcze policji.

- W dniu dzisiejszym zapadła decyzja o zamknięciu ośrodka w Wolicy - gmina Wodzisze Wielkie. Po raz pierwszy taka decyzję wojewoda wydał w tak szybkim tempie. Od 20 września razem z naszymi służbami prowadziliśmy czynności sprawdzające. Podjęliśmy też czynności kontrolne. Dla nas najważniejsze jest zabezpieczenie zdrowia i życia pensjonariuszy, którzy tam przebywają i w związku z tym została podjęta ta decyzja - mówiła Marlena Maląg, dodając, że decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Dodała, że na organ prowadzący ośrodek została nałożona także maksymalna kara finansowa w wysokości 20 tys. zł.

d3l6ujt

Maląg poinformowała także, że na terenie placówki w Wolicy działają pracownicy urzędu, oraz pracownicy socjalni z gminy, którzy w zależności od stanu zdrowia pensjonariuszy zabezpieczają dla nich miejsca w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej i Domach Pomocy Społecznej. O sytuacji powiadomieni zostali także dyrektorzy szpitali w Kaliszu, Ostrowie i Koninie, którzy są w gotowości przyjęcia pacjentów, jeśli byłaby taka potrzeba.

Nielegalnie działające ośrodki w Wolicy i Zgierzu

Ośrodek w Wolicy działał od września tego roku. O placówce, która jest prowadzona bez wymaganych zezwoleń poinformował wojewodę wójt gminy Godziesze Wielkie (pow. kaliski) Józef Podłużny. Wójt zwrócił się także z prośbą o podjęcie działań w celu ustalenia czy budynek, w którym prowadzona jest działalność, spełnia ustawowe wymogi. Wojewoda zwrócił się wówczas o informacje m.in. do inspekcji sanitarnej, nadzoru budowlanego, policji oraz straży pożarnej, a także do organu prowadzącego placówkę - do Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP.

Na fatalne warunki życia oraz brak odpowiedniej opieki medycznej dla przebywających tu bliskich skarżyły się także rodziny pacjentów. Sami podopieczni twierdzą, że zabrano im dokumenty i nie mogą opuszczać placówki.

Przytulisko związane z całodobową opieką nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku prowadzi - również bez wymaganego zezwolenia wojewody - ta sama organizacja, co Dom Schronienia Samotnych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu k. Łodzi.

d3l6ujt

W czwartek po kontroli służb w trybie natychmiastowym zamknięto zgierską placówkę. W zeszłym tygodniu z ośrodka w Zgierzu ewakuowano ponad 90 podopiecznych. Kilkanaście osób było w bardzo złym stanie, a pięć zmarło po opuszczeniu ośrodka.

W środę łódzka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci pięciu podopiecznych tego ośrodka.

Marlena Maląg podkreśliła w sobotę, że działania kontrolne w Wolicy nie miały bezpośredniego związku z sytuacją w ośrodku w Zgierzu.

d3l6ujt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l6ujt
d3l6ujt
Więcej tematów