Ewa Lieder
Miejsce urodzenia: | Gdańsk |
Partie: | Nowoczesna (od 2015 r. ) |
Ewa Lieder to polityk samorządowy, poseł na sejm VIII kadencji, a także kandydatka na prezydenta Gdańska z ramienia Nowoczesnej. W wyborach samorządowych będzie musiała się zmierzyć m.in. z obecnie urzędującym prezydentem - Pawłem Adamowiczem.
Ewa Lieder - wykształcenie
Ewa Lieder od czasów dzieciństwa związana jest z Gdańskiem, w którym się urodziła, wychowywała i chodziła do szkoły. Jest ona absolwentką Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie, kierunku: zarządzanie finansami. Lieder przez kilka lat prowadziła własną działalność gospodarczą z branży księgowości i ubezpieczeń.
Ewa Lieder - kariera polityczna
Ewa Lieder swoją karierę polityczną zaczynała w samorządach jako członkini Partii Kobiet. W latach 2010-2014 przewodniczyła zarządowi dzielnicy Wrzeszcz Dolny w Gdańsku i w ramach swojej działalności zainicjowała projekt budżetu partycypacyjnego, polegającego na oddaniu mieszkańcom danej dzielnicy głosu w sprawie wydatkowania części środków finansowych z budżetu publicznego. W międzyczasie Leider została mianowana liderem Porozumienia Radców Miejskich.
W 2014 r. bez powodzenia ubiegała się o fotel prezydenta Gdańska, zajmując wówczas trzecie miejsce. Z kolei rok później startowała w wyborach parlamentarnych z pierwszego miejsca listy Nowoczesnej Ryszarda Petru i otrzymawszy ponad 23 tys głosów uzyskała mandat poselski. Z tytułu swojego członkostwa Nowoczesnej w 2016 r. Leider objęła funkcję przewodniczącej regionu pomorskiego, a rok później również: członka zarządu partii. Dodatkowo w 2017 r. została powołana w skład Rady Programowej Radia Gdańsk, a w 2018 r. mianowano ją rzecznikiem dyscypliny klubowej Nowoczesnej.
Ewa Lieder - kandydatka na prezydenta Gdańska
Ewa Lieder jest kandydatką Nowoczesnej na prezydenta Gdańska. O urząd ten powalczy m.in. z obecnym prezydentem stolicy Pomorza - Pawłem Adamowiczem i Kacprem Płażyńskim (PiS).
Ewa Lieder - program wyborczy
Do najważniejszych punktów programowych Lieder jako kandydatki na prezydenta Gdańska można zaliczyć:
- dążenie do budowania porozumienia pomiędzy samorządowcami a mieszkańcami Gdańska, a także wsłuchiwanie się w ich głos,
- stworzenie programu renowacji budynków miejskich,
- wzmocnienie rad dzielnicowych,
- zagwarantowanie kwoty na budżet partycypacyjny dla każdej z dzielnic Gdańska,
- wdrożenie programu zadbane podwórka,
- usprawnienie budżetu obywatelskiego,
- wprowadzenie nowych zasad konsultacji społecznych,
- stworzenie programu ratowania zabytków miejskich,
- zmniejszenie liczby powierzchni reklamowych,
- przystosowanie przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych,
- rozbudowa linii tramwajowych,
- współuczestniczenie w budowie mieszkań dla młodych,
- rozwój dróg rowerowych,
- wprowadzenie programu kontrolowania jakości kształcenia w szkołach publicznych,
- poprawa skuteczności straży miejskiej,
- promowanie sportu i aktywności fizycznej,
- wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw lokalnych,
- wsparcie rozwoju instytucji kulturalnych.
Komentarze