Ewa Kopacz: "Solidarność" może tylko apelować o samorozwiązanie sejmu
NSZZ "Solidarność" może apelować o samorozwiązanie sejmu, ale aby do tego doszło muszą zostać spełnione wymogi formalne - podkreśliła marszałek sejmu Ewa Kopacz zaznaczając, że projekt uchwały ws. skrócenia kadencji może złożyć: prezydium sejmu, komisja sejmowa lub grupa 15 posłów.
03.10.2013 | aktual.: 03.10.2013 10:33
NSZZ "Solidarność" wezwała sejm do podjęcia uchwały o skróceniu obecnej kadencji i poinformowała o rozpoczęciu zbierania podpisów pod obywatelskim wnioskiem w tej sprawie.
Kopacz zwróciła uwagę w radiowej Jedynce, że projekt uchwały dotyczącej skrócenia kadencji sejmu może złożyć: prezydium sejmu, komisja sejmowa lub grupa 15 posłów. Zaznaczyła, że - jak dotąd - nie słyszała, aby którykolwiek z tych organów złożył taki projekt.
- Z tego co wiem, w tym komitecie (NSZZ "Solidarność", który ma zbierać podpisy pod wnioskiem o samorozwiązanie sejmu - przyp.red.) nie uczestniczy żadna z tych trzech instytucji. Jest to tylko i wyłącznie apel, akcja społeczna związku zawodowego, który mówi: my będziemy apelować do sejmu o to, by się samo rozwiązał - powiedziała marszałek sejmu.
Jak zaznaczała, związki zawodowe "bardzo mocno bronią demokracji i dokładanie wiedzą, że w myśl tych właśnie zasad w sposób bardzo demokratyczny, ci którzy w sejmie są, czyli posłowie, zostali wybrani".
- Nie bardzo widzę możliwość prawną, by w tej chwili pan (przewodniczący NSZZ "Solidarność") Piotr Duda samorozwiązał sejm poprzez swój apel - stwierdziła Kopacz.
Dodała, że "oczywiście apele są dopuszczalne i Duda może apelować i pokazywać poparcie społeczne dla inicjatywy samorozwiązania sejmu, natomiast, aby do tego doszło, muszą być wypełnione formalne aspekty.
Dopytywana, co się stanie, jeśli Solidarność zbierze na przykład 100 tys. pod swoim apelem i przyniesie je do sejmu, Kopacz powiedziała, że w takiej sytuacji ona poinformuje "oczywiście posłów i opinie publiczną, że oto przedstawiciele związku zawodowego Solidarność złożyli na ręce marszałka sejmu apel do sejmu o samorozwiązanie". - Wymienię liczbę podpisanych pod tym obywateli i to wszystko - dodała marszałek sejmu.
Jak zaznaczyła, jeśli na ten apel zareaguje jedna z trzech instytucji: prezydium sejmu, komisja sejmowa lub w grupa 15 posłów dowolnej opcji politycznej, to wtedy rozpocznie się procedura dotycząca skrócenia kadencji sejmu.
Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów (307). Skrócenie kadencji sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji senatu.