Trwa ładowanie...
d38io6j

Eurostat potwierdza. Polska najbardziej otwartym krajem na cudzoziemców

Spośród krajów UE to Polska przyjęła najwięcej cudzoziemców - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat. Nasz kraj wydał ponad 724 tysiące tzw. pierwszych zezwoleń na pobyt, głównie obywatelom Ukrainy.
Share
Eurostat: Polska przyjęła najwięcej cudzoziemców ze wszystkich krajów UE
Eurostat: Polska przyjęła najwięcej cudzoziemców ze wszystkich krajów UEŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Jakub Orzechowski
d38io6j

Eurostat przedstawił informację o liczbie tzw. pierwszych zezwoleń na pobyt (dane dotyczą 2019 roku) - udzielane są osobom, które po raz pierwszy przekraczają unijną granicę. Kraje Unii Europejskiej wydały 3 mln takich zezwoleń. Jednak to Polska wydała najwięcej z nich - około jedną czwartą dokumentów.

Najwięcej zezwoleń na pobyt dotyczyło podjęcia pracy w Polsce - 625 tysięcy (z tego 551 tysięcy z nich wydano obywatelom Ukrainy). Przyjęliśmy połowę migrantów, którzy zmierzali do UE w celach zarobkowych.

Koronawirus. Ukraińcy wrócili po lockdownie

- Dane Eurostat pokazały, że w 2019 Polska ponownie przyjęła najwięcej migrantów spoza UE ze wszystkich krajów Europejskich (724 tys.). Napływ migrantów zmniejszył niedobory rynku pracy i był buforem, przed silnym wzrostem bezrobocia w czasie lockdownu - skomentowali analitycy banku PKO BP.

d38io6j

- W okresie pandemii, część pracowników powróciła na Ukrainę, jednak według danych ZUS, we wrześniu liczba ubezpieczonych obcokrajowców wyniosła 689 tys. Była wyższa niż przed pandemią - dodają.

Przypomnijmy, że masowe przyjazdy Ukraińców do Polski wywołały szereg zaskakujących zjawisk. Jednym z nich jest przemyt na Ukrainę żywności zakupionej w Biedronce. Opisywaliśmy też youtubera, który zarabia na pokazywaniu, jak się pracuje u Polaków.

W raporcie Eurostatu Niemcy występują jako liderzy w przyjmowaniu obcokrajowców "w celu połączenia rodzin" (167 tysięcy) oraz zezwoleń związanych ze statusem uchodźcy. Za pracą do Niemiec przyjechało 25 tys. obywateli Indii.

d38io6j

Z kolei do Hiszpanii w celach zarobkowych przyjechało ponad 60 tys. Marokańczyków.

ZOBACZ TAKŻE: 6 grudnia niedziela handlowa. Radosław Fogiel o decyzji Andrzeja Dudy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38io6j

Podziel się opinią

Share
d38io6j
d38io6j
Więcej tematów