Włochy
We Włoszech ECFR przygląda się regionalistycznej Lidze Północnej (LN) oraz populistycznemu Ruchowi Pięciu Gwiazd (M5S).
LN ma w krajowym parlamencie 18 mandatów na 630 możliwych oraz 5 spośród 73 włoskich europosłów. M5S wprowadził do parlamentu 91 członków, a w Europie ma 17 mandatów.
Priorytetem Ligi Północnej jest nie tyle rozbicie UE, co rozbicie całych Włoch i szeroka autonomia poszczególnych regionów z naciskiem na bogatą północ. Ruch Pięciu Gwiazd powstał w 2009 roku z inicjatywy komika Beppe Grillo, początkowo chodziło o ochronę środowiska, pacyfizm i robienie "polityki bez polityki". Wraz ze wzrostem zaczęły się klarować także poglądy na sprawy zagraniczne i tu kluczową rolę odgrywa eurosceptycyzm.
Obie partie sądzą, że Włochy zbyt łatwo podporządkowują się "dyktatowi Brukseli". Obie postulują wyjście ze strefy euro, choć decyzji w tej sprawie nie udało się przeforsować przez senat. M5S krytykuje Unię także za politykę fiskalną i chce, by jej zasady były ustalane bardziej demokratycznie. Liga Północna kładzie nacisk na problem uchodźców, w których widzi zagrożenie terrorystyczne dla Europy.
Liga Północna chce jak najszybszego zdjęcia sankcji z Rosji, a jej lider otwarcie podziwia Władimira Putina. Jednocześnie ugrupowanie jest proamerykańskie, choć krytykuje USA za politykę na Bliskim Wschodzie. M5S także chce zniesienia sankcji i szybkiego przywrócenia handlu. Jako ugrupowanie pacyfistyczne, często krytykuje sprzedaż broni obcym państwom i zaangażowanie Włoch w militarne interwencje.
Na zdjęciu: Virginia Raggi z Ruchu Pięciu Gwiazd, pierwsza kobieta burmistrz w historii Rzymu.
(oprac. Adam Parfieniuk / ecfr.eu, WP)