Niemcy
Nacjonalistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD), liberalny Sojusz dla Postępu i Przebudzenia (ALFA), oraz Lewica (die Linke), to partie, które w Niemczech wymienia ECFR.
Die Linke ma 64 federalnych parlamentarzystów na 630 miejsc oraz 155 na 1857 miejsc w parlamentach regionalnych. Do tego dochodzi 7 spośród 96 niemieckich europosłów. W przypadku AfD te liczby to odpowiednio: 0, 102 i 2. Z kolei ALFA ma jedynie 3 przedstawicieli w regionie i 5 europosłów.
Prawicowo-populistyczna AfD została założona trzy lata temu i jej znaczenie szybko rośnie. Partia powstała z myślą o likwidacji strefy euro i wspólnej waluty europejskiej. Dwa lata później, po rozłamie, na czoło wysunęły się antyimigranckie i antymuzułmańskie postulaty. W wyniku wspomnianego rozłamu powstała ALFA, do której odpłynęli bardziej liberalno-koserwatywni politycy, skupieni na problemach ekonomicznych. Die Linke powstała w 2007 roku z połączenia lewicowych partii, jest przeciwko cięciom fiskalnym, za rozbrojeniem czy podniesieniem podatku spadkowego.
ALFA chce Unii na zasadzie luźnej federacji państw narodowych i współpracy z USA. Die Linke oskarża UE o brak solidarności w gronie państw członkowskich wobec obecnych kryzysów i chce więcej demokracji bezpośredniej. Z kolei AfD postuluje jak największą niezależność od Brukseli i chce nowego paktu bezpieczeństwa razem z Rosją w miejsce NATO (podobny postulat wysuwa Die Linke). Alternatywa dla Niemiec jest zdecydowanie najbardziej prorosyjska, a jej młodzieżówka współpracuje z młodzieżówką putinowskiej Jednej Rosji.
Na zdjęciu: Frauke Petry, liderka AfD.