Trwa ładowanie...
d3ofuxr
sonda
11-04-2006 11:30

Europejska sonda na orbicie wokół Wenus

Europejska sonda kosmiczna dotarła na
orbitę wokół planety Wenus - potwierdzili naukowcy z Europejskiej
Agencji Kosmicznej (ESA), którzy nadzorują misję z centrum
operacji kosmicznych ESOC w niemieckim Darmstadt.

d3ofuxr
d3ofuxr

We wtorek rano, o godz. 9.17 naszego czasu, naukowcy ESA odpalili na 51 minut silniki europejskiej sondy. W ten sposób spowolnili ją, aby grawitacja Wenus mogła "ściągnąć" ją na orbitę.

Kontrolerzy misji Venus Express aplauzem przywitali wiadomość, że sonda pomyślnie zakończyła manewr wchodzenia na orbitę wokół Wenus. Potwierdził to sygnał, który otrzymali od sondy po prawie 10 minutach "ciszy w eterze". W tym czasie naukowcy nie mieli kontaktu z sondą, którą zasłoniła planeta Wenus.

To fantastyczne - wreszcie udało się nam dotrzeć do Wenus - powiedział szef projektu Don McCoy z ESA.

Wszystkie manewry potrwają kilka dni. Po docelowej orbicie sonda zacznie krążyć na początku maja. Jedno okrążenie planety zajmie jej 24 godziny.

Sonda dotarła do Wenus po pięciu miesiącach lotu i pokonaniu 400 mln kilometrów. Wystartowała 9 listopada 2005 r. z kosmodromu w Bajkonurze, w Kazachstanie.

Misja Venus Express ma na celu zbadanie gęstej, gorącej atmosfery Wenus - najbliższej planetarnej sąsiadki Ziemi.

d3ofuxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ofuxr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj