Europejscy przywódcy przyjęli Deklarację Rzymską
27 przywódców europejskich podpisało dokument, którym upamiętniono 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. Zapisano w nim, że Unia Europejska po opuszczeniu wspólnoty przez Wielką Brytanię powinna pozostać zjednoczona i żyjąca w pokoju.
25.03.2017 | aktual.: 25.03.2017 20:59
Premier Beata Szydło mówiła, że Deklaracja Rzymska jest początkiem refleksji nad odbudową i odnowieniem Unii Europejskiej. Na konferencji prasowej mówiła, że Unia wymaga reform i zmian traktatów. Jednak nie udzieliła konkretnej odpowiedzi, jakie to mają być zmiany.
- Moje stwierdzenie jest takie, że być może taka konieczność wystąpi. Ale na tak krótkiej konferencji proszę nie wymagać ode mnie, że to będzie dokładnie omówiony zakres tych zmian – odpowiedziała Beata Szydło na pytania Marcina Antosiewicza.
Natomiast przemówienie Donalda Tuska zostało odebrane jako przytyk do rządów PiS w Polsce. Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że Unia Europejska jest gwarantem wolności i niepodległości państw. A założeniem wspólnoty jest respektowanie wolności i praw człowieka.