Trwa ładowanie...

Odwracają się od Ukrainy. "Można było się tego spodziewać"

Niemiecka Fundacja Bertelsmanna przeprowadziła sondaż, który dotyczy przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej. Wynika z niego, że większość obywateli Unii w dalszym ciągu opowiada się za wstąpieniem Ukrainy do UE i dostawami broni do tego kraju, ale poparcie po kilku miesiącach wojny nieco spadło.

Europejczycy odwracają się od Ukrainy. Winna inflacja?Europejczycy odwracają się od Ukrainy. Winna inflacja?Źródło: East News, fot: AP
d1ut0re
d1ut0re

Większość obywateli Unii Europejskiej w dalszym ciągu jest za przyjęciem Ukrainy do wspólnoty europejskiej i dostawami broni do tego kraju, ale poparcie po kilku miesiącach wojny nieco spadło. To wniosek z opublikowanego w czwartek sondażu Fundacji Bertelsmanna.

Na potrzeby sondażu przepytano ponad 13 tys. obywateli UE w marcu, czerwcu i wrześniu tego roku. Badanie jest reprezentatywne dla UE, Niemiec i sześciu innych krajów członkowskich, w tym Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Zapolowali na Rosjan. W kilka sekund zrównali ich z ziemią

Dostawy broni do Ukrainy

W Niemczech tylko 48 proc. ankietowanych opowiedziało się we wrześniu 2022 roku za dostawami broni do Ukrainy. W marcu było to jeszcze 57 proc. Również w całej UE poparcie nieznacznie spadło do 50 proc. Największe poparcie dla dostaw broni wyrazili Polacy (76 proc.), najmniejsze zaś Włosi (36 proc.). I tylko w Polsce poparcie dla dostaw utrzymuje się od marca na wysokim poziomie 75-77 proc.

Niezależność energetyczna i ceny

W marcu jeszcze 72 procent Niemców zgadzało się, że UE - nawet kosztem wzrostu cen - powinna stać się bardziej niezależna pod względem energetycznym. We wrześniu zgodziło się z tym już tylko 62 proc. pytanych. W całej UE średnia spadła z 74 do 67 procent.

d1ut0re

- Można się było tego spodziewać w związku z utrzymującą się bardzo wysoką inflacją i rozpoczęciem sezonu grzewczego. Trzeba ten rozwój nadal obserwować, bo może być on źródłem potencjalnego konfliktu politycznego - ocenia Isabell Hoffmann, ekspertka Fundacji Bertelsmanna, zajmująca się sprawami Europy.

W Polsce poparcie dla niezależności energetycznej jest najwyższe i wynosiło we wrześniu 80 proc. W porównaniu z marcem spadło jednak o sześć punktów procentowych.

Uchodźcy z Ukrainy

Według sondażu, ponad trzy czwarte Europejczyków (77 proc.) nadal chce, by w ich kraju byli przyjmowani ukraińscy uchodźcy. Najbardziej otwarta jest Hiszpania - 89 proc. ankietowanych było "za". W Niemczech gotowość do przyjmowania uchodźców spadła z 86 proc. w marcu do 74 proc. we wrześniu, w Polsce zaś z 83 do 73 proc.

W Niemczech, ale i całej UE spadło również poparcie dla przyjęcia Ukrainy do UE w najbliższych latach. W marcu opowiadało się za tym jeszcze 69 proc. obywateli UE i 61 proc. Niemców, ale we wrześniu już odpowiednio tylko 63 i 55 proc.

d1ut0re

Z kolei w Polsce poparcie dla przyjęcia Ukrainy do Unii spadło z 87 do 82 procent - wynika z sondażu Fundacji Bertelsmanna.

Źródło: DPA/dom

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ut0re
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1ut0re
Więcej tematów