Europejczycy chcą mieć dzieci, ale boją się o przyszłość
Ponad połowa Europejczyków, w tym Polacy,
chciałaby mieć więcej niż dwoje dzieci, ale z powodów
ekonomicznych i obawy przed przyszłością ostatecznie decyduje się
na mniej - wynika z najnowszego raportu sfinansowanego przez
Komisję Europejską.
Z wyjątkiem Niemców, Belgów, Austriaków i Czechów, Europejczycy chcieliby mieć najczęściej po dwoję dzieci. 33% ankietowanych Polaków i 40% Cypryjczyków wyraziło ochotę posiadania nawet trojga lub więcej dzieci.
Raport zrealizowany w 14 państwach Unii Europejskiej pokazuje jednak duże dysproporcje między "życzeniami" co do posiadania dzieci a realnym życiem.
Powody, dla których Europejczycy ostatecznie decydują się na mniejszą liczby dzieci to zdaniem autorów raportu m.in. duże koszty oraz obawy o przyszłość pociech.
Szukając związków między liczbą urodzin a polityką rodzinną poszczególnych państw "25", autorzy raportu wskazali, że kobiety wychowujące dzieci na zachodzie Europy częściej oczekują wsparcia finansowego i umożliwienia im pracy w niepełnym wymiarze godzin. Kobiety z krajów Europy wschodniej wolą połączyć życie rodzinne z pracą na pełnym etacie.
Raport wskazuje na sporą liczę osób, które zupełnie nie chcą mieć dzieci, np. 15,4% Niemek (i 22,8% Niemców) oraz 10% Belgijek (i 15% Belgów). Ten wskaźnik jest na tyle duży, piszą autorzy raportu, że trudno oczekiwać efektów jakiejkolwiek polityki rodzinnej.
Przekonują, że coraz mniejsze przywiązanie do instytucji małżeństwa i rosnąca liczba rozwodów nie muszą być powodem spadku urodzeń. Do około 30-40% wzrosła bowiem w Europie liczba dzieci urodzonych poza małżeństwami. Z tych statystyk wyłamują się Włochy, Polska i Litwa, gdzie 80% osób wciąż chce, by dziecko urodziło się w małżeństwie.
Inga Czerny