PolitykaEtapy odmrażania gospodarki. Niewykluczone zmiany

Etapy odmrażania gospodarki. Niewykluczone zmiany

Koronawirus w Polsce. Rząd pracuje nad tarczą antykryzysową 3.0. Rzecznik rządu został zapytany o to, czy rzeczywiście pracodawcy będą mogli w prostszy sposób zwalniać czy obniżać pensje pracownikom. Piotr Mueller mówił też o planach odmrażania gospodarki.

Etapy odmrażania gospodarki. Niewykluczone zmiany
Źródło zdjęć: © Flickr, KPRM | KPRM, Adam Guz
Anna Kozińska

Koronawirus w Polsce. Rząd pracuje nad trzecią wersją tarczy antykryzysowej. Według informacji "Rzeczpospolitej" firmy dotknięte kryzysem w związku z pandemią koronawirusa będą mogły zwalniać pracowników nawet e-mailem i obcinać im pensje bez uzgadniania tego z podwładnymi czy związkami zawodowymi. Czy to prawda?

To pytanie zadano rzecznikowi rządu Piotrowi Muellerowi w radiowej Trójce. Nie odpowiedział wprost. - Tarcza 3.0 nie została jeszcze przyjęta przez rząd. Strony pracodawców i związkowców proponowały wiele przepisów. Ostateczne uzgodnienia zapadną dziś i jutro - stwierdził.

Po kilku godzinach zamieścił na ten temat wpis na Twitterze.

Pytany o to, czy możemy się wkrótce spodziewać zniesienia wszystkich restrykcji, odpowiedział: "Większość obostrzeń będzie nam towarzyszyła jeszcze długo. Faktycznie, jutro i pojutrze będą podejmowane decyzje o drugim etapie znoszenia obostrzeń". Jak tłumaczył, rząd czeka na to, aż spłyną dane po pierwszym tygodniu obowiązywania 1. etapu luzowania ograniczeń.

- Pewne rygory mogą być zdjęte wcześniej. Wiele zależy od dogadania się z przedsiębiorcami, jak bardzo są w stanie zapewnić przestrzeganie reżimów sanitarnych - przyznał jednocześnie rzecznik rządu. Czego możemy się spodziewać najszybciej? Mueller wskazał na otwarcie hoteli, miejsc noclegowych, niektórych instytucji publicznych i marketów budowlanych w weekendy.

Dopytywany, czy drugi etap znoszenia obostrzeń miałby wejść w życie 4 czy 11 maja przyznał, że obecnie brane są pod uwagę oba terminy. - Tak samo jak i termin dalszy, jeżeliby się okazało, że dane będą niekorzystne - zaznaczył. Mueller powiedział też, że "rozważane są przesunięcia z trzeciego etapu". Powiedział, że trwają rozmowy rządu z przedstawicielami galerii handlowych o tym, jak mogłyby one zapewnić warunki sanitarne w obliczu epidemii.

W piątek po obu stronach granicy polsko-niemieckiej odbyły się protesty. Ich uczestnicy sprzeciwiają się nałożonej przez rząd kwarantannie. Co na to rzecznik rządu? - Większość osób zatrudnionych jest objęta tarczą antykryzysową. Kwestia pracowników transgranicznych będzie dyskutowana. Tu ciężki jest temat zarządzania ryzykiem do rozważenia - przyznał.

Kolejny temat, o który był pytany Mueller, to wybory prezydenckie. Samorządowcy nie chcą przekazać danych mieszkańców Poczcie Polskiej. - Ta sytuacja nie powinna mieć miejsca. Liczymy na to, że samorządowcy szybko dostrzegą art. 99 specustawy covidowej, który mówi, że Poczta Polska może pozyskiwać i przetwarzać dane wyborców - podkreślił.

Koronawirus w Polsce. Etapy odmrażania gospodarki

Przypomnijmy, że rząd zaplanował stopniowe luzowanie restrykcji, co ma pomóc w odmrażaniu gospodarki i zastopowaniu kryzysu. Na razie w życie weszły w życie zasady z pierwszej fazy. Rząd zastanawia się nad tym, kiedy wdrożyć kolejną.

  • wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczpospolitej Polskiej,
  • obowiązek kwarantanny dla osób, które przekraczają granicę i udają się do miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce. Osoby te muszą odbyć kwarantannę - trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy - wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi.

Źródło: Polskie Radio

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)