Estonia legalizuje drugi Kościół prawosławny
Estońskie MSW zarejestrowało estoński
Kościół prawosławny, podległy Patriarchatowi Moskiewskiemu,
kończąc tym samym wieloletni spór o rejestrację Kościoła różnego
od estońskiego Kościoła prawosławnego - podległego Konstantynopolowi.
19.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Kościół prawosławny w Estonii podzielił się na początku 1996 r. na dwa Kościoły, z których jeden podlega jurysdykcji kanonicznej ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolskiego, a drugi - jurysdykcji Patriarchatu Moskiewskiego. Nastąpiło to w efekcie decyzji rządu estońskiego o zarejestrowaniu pod nazwą "Estoński Apostolski Kościół Prawosławny" Kościoła emigracyjnego, który miał dotychczas swój ośrodek w Sztokholmie. Przeciwko utrzymaniu podporządkowania estońskiego Kościoła prawosławnemu Patriarchatowi Moskiewskiemu, jak to było za czasów ZSRR, wypowiedziała się wtedy większość duchownych prawosławnych w Estonii.
Natomiast przeciwko ówczesnej decyzji rządu, oznaczającej przekazanie wszystkich cerkwi i dóbr cerkiewnych nowo zarejestrowanemu Kościołowi, zaprotestował arcybiskup Korniej, zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Estonii, skupiającego głównie wiernych rosyjskojęzycznych, bądź pochodzenia rosyjskiego. Sąd w Tallinie oddalił jego protest, ponieważ - jak stwierdził w uzasadnieniu - jego Kościół nie ma już osobowości prawnej.
Przeciwko decyzji władz estońskich o rejestracji estońskiego Kościoła prawosławnego i o przekazaniu dóbr kościelnych Cerkwi estońskiej protestowały też władze cywilne i kościelne w Moskwie. Z zadowoleniem przyjęły więc decyzję o rejestracji Cerkwi podległej Moskwie.
W liczącej ok. 1,4 mln mieszkańców Estonii wyznawcy prawosławia wśród społeczności narodowości estońskiej stanowią ok. 50 tys., zaś wśród liczącej ok. 500 tys. ludności pochodzenia rosyjskiego i rosyjskojęzycznej prawosławni liczą ok. 100 tys. ludzi.(ck)