Trwa ładowanie...
emmanuel macron

Emmanuel Macron w Polsce. Andrzej Duda: to będzie przełom

Emmanuel Macron podczas wizyty w Warszawie tłumaczył się z budowania relacji z Rosją. - Francja nie stała się prorosyjska - zapewnił. Wyraził również zaniepokojenie reformami sprawiedliwości przeprowadzanymi przez PiS. Zaznaczył, że liczy na "wzmożoną współpracę" Polski z KE w tej kwestii.

Share
Emmanuel Macron w Polsce. Andrzej Duda: to będzie przełom
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1cqmeh

Prezydent Francji podczas konferencji odniósł się do ataków na Polskę związanych z fałszowaniem jej roli w II wojnie światowej. - Broniłem Polski - zapewnił Emmanuel Macron.

Wyraził również zaniepokojenie związane z reformami sprawiedliwości przeprowadzanymi przez rząd PiS. - Chciałbym, żeby w najbliższych tygodniach wzmożył się dialog z Komisją Europejską - powiedział. W ostatnim czasie KE wniosła do TSUE wniosek o zastosowanie tymczasowych środków przeciw Polsce.

- Całe wydarzenie ma dla nas ogromne znaczenie. Wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich, w szczególności przez podpisanie programu współpracy - zauważył w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

Zobacz też: "Tam jest po prostu zbrodnia". Małgorzata Kidawa-Błońska liczy, że debata nie będzie w TVP

Emmanuel Macron mówic o brexicie

Podkreślił, że jest wdzięczny Emmanuelowi Macronowi. - Kilka dni temu nastąpił przełom, Wielka Brytania wyszła z UE (...). Francja stanowi potęgę na skalę europejską i jej rola po brexicie bez wątpienia ogromnie wzrasta. Cieszę się, że w takiej sytuacji prezydent Francji pierwsze kroki kieruje do nas - powiedział Duda.

Wyjaśnił, że w trakcie rozmów z Macronem poruszał temat bezpieczeństwa: militarnego i energetycznego. Zaznaczył, że nie sposób o tym rozmawiać bez poruszania kwestii klimatu. - Ogromnie chcę, by współpraca z Francją się zacieśniła - powiedział prezydent Polski. Zapewnił jednocześnie, że Francja jest "jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski".

d1cqmeh

Emmanuel Macron zapewnił, że przyjechał do Polski "z zadowoleniem". - Jest to okres w którym otwiera się nowa epoka - powiedział, nawiązując do brexitu. Prezydent Francji podkreślił, że należy zacieśnić współpracę, by odpowiadać na nowe wyzwania.

Emmanuel Macron o NATO

- Nasze państwa są bliższe, niżby się wydawało - dodał Macron. Zaznaczył, że w zakresie m.in. energetyki, bezpieczeństwa i obrony można zrobić "jeszcze więcej". Prezydent Francji odniósł się również do kwestii NATO. Przypomniał swoje ostatnie krytyczne słowa dotyczące tej organizacji i zapewnił, że wojsko francuskie angażuje się w jej prace.

Podkreślił też, że by NATO miało większą skuteczność, wojska jej członków muszą być bardziej zaangażowane w działania.

Macron bronił się również przed zarzutami związanymi z budowaniem relacji z Rosją. - Francja nie stała się prorosyjska. Nie jest ani prorosyjska, ani antyrosyjska - stwierdził. Dodał, że "nie jest tu naiwny". Zdaniem Macrona należy ustanowić "wymagający dialog polityczny z Rosją". Ten, jego zdaniem, jest konieczny, by osiągnąć m.in. postępy na Ukrainie.

d1cqmeh

Przed konferencją szefowie MSZ Polski i Francji w obecności prezydentów obu krajów podpisali program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1cqmeh

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cqmeh
d1cqmeh
Więcej tematów