Trwa ładowanie...
d4jkd9w

Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki spotkali się w KPRM. "Francja nie chce nikogo pouczać"

Emmanuel Macron po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiał też z polskim premierem. Mateusz Morawiecki przyjął prezydenta Francji w KPRM. Politycy zgodzili się, że wizyta Macrona w Polsce to "nowy rozdział" we wzajemnej współpracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki spotkali się w KPRM. "Francja nie chce nikogo pouczać"
Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki spotkali się w KPRM. "Francja nie chce nikogo pouczać" (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d4jkd9w

Emmanuel Macron po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą rozmawiał też z polskim premierem. Mateusz Morawiecki przyjął prezydenta Francji w KPRM. Choć wspólna konferencja była zaplanowana na godz. 16:20, rozpoczęła się niemal półtorej godziny później.

- Mamy nadzieję, że wizyta prezydenta Macrona zwiastuje nowy rozdział w naszej współpracy - powiedział Mateusz Morawiecki. Polski premier wyliczył obszary, w których Polska i Francja zamierzają ściśle współpracować. Będą to polityka rolna UE, walka z rajami podatkowymi, wspólny podatek cyfrowy i polityka gospodarcza wobec podmiotów spoza Unii.

Morawiecki zaprosił francuskich ekspertów od kolei do współpracy przy budowie sieci szybkich kolei, w centrum której ma znaleźć się CPK. Mówił też o mocniejszej współpracy wojskowej, która ma mieć niespodziewany wymiar. - Francuzi i Niemcy pracują nad czołgiem nowej generacji. Z ogromną radością przyjąłem gotowość do włączenia się polskich ekspertów w prace nad tym projektem - powiedział premier.

Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki spotkali się w KPRM. "Odnawiamy Trójkąt Weimarski"

Emmanuel Macron wiele miejsca poświęcił polskiej transformacji energetycznej. Zadeklarował zrozumienie dla trudnej sytuacji, przed jaką stoi Polska w tym aspekcie. Prezydent Francji zapewnił, że do najuboższych regionów naszego kraju trafią pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

d4jkd9w

Zobacz też: Donald Tusk ostrzega przed Emmanuelem Macronem

Macron obiecał też wsparcie francuskich ekspertów w wykorzystaniu energetyki jądrowej w Polsce. - Nie może być trwałego porozumienia w Europie, jeśli Francji i Polsce i nie będzie po drodze. Dlatego chcemy w ciągu kilku tygodni ponowić te spotkanie w formacie Weimarskim - zapowiedział.

Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki spotkali się w KPRM. "Francja nie chce nikogo pouczać"

Prezydent Francji stwierdził, że ma świadomość, że w Polsce panowało poczucie odrzucenia, a nawet upokorzenia przez partnerów europejskich. - Rolą Francji jest, by przyczynić się do zmiany tego poczucia. Chciałbym, aby było poczucie proeuropejskie, by połączyć przywiązanie do własnego kraju z wolą silnej Europy - powiedział Macron.

d4jkd9w

Polityk był też pytany o spór Polski z Unią w kwestii praworządności. Prezydent Francji tłumaczył, że wielokrotnie wypowiadał się w tej sprawie i nie zmienia zdania oraz poparcia dla instytucji unijnych w dialogu z Polską. - Ta sprawa nie dotyczy jednak relacji dwustronnych. Francja nie chce nikomu udzielać żadnych lekcji. Nie działamy pod publiczkę - powiedział Macron.

Czytaj też: Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek w Polsce. PiS mówi o "przełomie". Andrzej Duda podpisze umowy
Emmanuel Macron ma propozycję dla Polski? Chce wysłania polskich żołnierzy do Afryki

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jkd9w

Podziel się opinią

Share
d4jkd9w
d4jkd9w
Więcej tematów