Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek w Polsce. PiS mówi o "przełomie". Andrzej Duda podpisze umowy
- Mogę zdradzić, że podczas tej wizyty zostaną podpisane bardzo ważne umowy - zdradza rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski. Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek po raz pierwszy odwiedzi Polskę.
01.02.2020 | aktual.: 01.02.2020 14:13
W poniedziałek i wtorek w Polsce będzie przebywał prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron. W skład delegacji wejdzie m.in. szefowa francuskiego resortu obrony Florence Parly.
Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, jednym z kluczowych elementów, które mają zostać poruszane w trakcie dwustronnych rozmów polsko-francuskich ma być szeroko pojęta tematyka obronności obu państw, a w tym współpracy politycznej, przemysłowej i wojskowej oraz wspólnego umacniania swoich pozycji w Europie i na świecie, a także w strukturach Unii Europejskiej i NATO.
Kulminacyjny punkt
Według wpływowej francuskiej agencji AFP, Macron "podejmie próbę ożywienia relacji z krajem mającym odmienne niż Francja podejście do wielu kwestii w relacjach dwustronnych i w sprawach europejskich".
Jak twierdzą zagraniczni dziennikarze, "polityczny kontekst tej wizyty wymaga niezwykłej delikatności, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę brexit, który już stał się faktem czy toczące się negocjacje wokół wieloletniej perspektywy budżetowej dla Unii Europejskiej oraz rozmowy na temat Europejskiego Zielonego Ładu". Agencja wskazuje, że napięcia w relacjach na linii Warszawa-Bruksela "osiągnęły ostatnio swój kulminacyjny punkt, jeśli chodzi o sprawę reformy sądownictwa. - A w maju odbędą się w Polsce wybory prezydenckie - przypomina AFP.
Francja potępia za reformę sądów
"Wybór Polski jako pierwszego kraju w Europie, do którego (prezydent) udaje się w 2020 r., jest istotny dla wyjaśnienia, jakie jest stanowisko Francji w odniesieniu do licznych kwestii unijnych, a także dla zainicjowania nowych obszarów współpracy z jednym z najważniejszych partnerów Francji w UE i dla podkreślenia znaczenia demokratycznych wartości europejskich" - podkreśla w oficjalnym komunikacie Pałac Elizejski.
Od czasu dojścia w 2015 r. do władzy Prawa i Sprawiedliwości Paryż wielokrotnie "wyrażał zasadnicze niezrozumienie dla podejścia Warszawy" i krytykował polskie władze m.in. "za blokowanie inicjatyw międzyrządowych na poziomie europejskim, w tym - perspektywy neutralności węglowej w 2050 r., a także za kontrowersyjną reformę sądownictwa i krucjatę prowadzoną wobec ruchu LGBT" - pisze francuska agencja.
Jak zaznacza, różnice między Paryżem i Warszawą na tym się nie kończą. "Polska ma inną wizję integracji europejskiej w sferze obrony, inaczej odnosi się do spraw migracji, współpracy transatlantyckiej i stosunków z Rosją" - wylicza AFP.
Rzecznik prezydenta: będą umowy
- Prezydent Macron nie spotka się jedynie z prezydentem Dudą, ale także z premierem Mateuszem Morawieckim i marszałkami Sejmu i Senatu. To też świadczy o tym, jak dużą wagę strona francuska przywiązuje do tej wizyty - uważa rzecznik polskiej głowy państwa Błażej Spychalski.
Przypomina, że do Polski z Emmanuelem Macronem przyleci także spora grupa jego współpracowników, także na poziomie ministrów. - Mogę zdradzić, że podczas tej wizyty zostaną podpisane bardzo ważne umowy. Mamy nadzieję, że po tych być może nie najlepszych doświadczeniach, które były w poprzednich latach, że ta wizyta będzie rzeczywiście przełomową - przyznaje rzecznik prezydenta Dudy.