Elżbieta II przemówiła przed brytyjskim parlamentem. Pierwszy raz od śmierci męża
Królowa Elżbieta II wygłosiła dziś w brytyjskim parlamencie coroczną mowę tronową. Przedstawiła w nim priorytety rządu Borisa Johnsona. W przemówieniu poruszyła m.in. temat pandemii oraz nierówności rasowych i etnicznych. To jej pierwsze publiczne wystąpienie od czasu śmierci księcia Filipa.
Do brytyjskiego parlamentu królowa została przywieziona samochodem z Pałacu Buckingham. Do budynku 95-letnią monarchinię pod rękę wprowadził jej syn, książę Karol.
W przemówieniu królowa dużo uwagi poświęciła pandemii. Zapewniła, że opanowanie kryzysu wywołanego koronawirusem to priorytet jej rządu, kierowanego przez premiera Johnsona. Elżbieta II podkreśliła, że najważniejsze w najbliższym czasie będzie wspieranie odbudowy gospodarki oraz przywracanie miejsc pracy.
Królowa zwróciła też uwagę na sytuację obciążonej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii. Zapewniła, że jej ministrowie przestawią przepisy, które pozwolą na "wprowadzanie innowacji i wdrażanie nowych technologii" tak, by pacjenci mogli liczyć na jak najwyższą jakość usług.
Zobacz też: koronawirus w Polsce. Czwarta fala na jesieni? Bartosz Arłukowicz apeluje
Oprócz walki z COVID-19, wśród priorytetów systemu ochrony zdrowia w Wielkiej Brytanii, Elżbieta II wymieniła też większe wsparcie opieki psychiatrycznej Brytyjczyków, a także walkę z otyłością i rakiem.
Dużo uwagi w przemówieniu zostało też poświęcone inwestycjom w infrastrukturę transportową oraz rozwój sieci 5G. Królowa zapowiedziała też takie zmiany w prawie, aby zamówienia publiczne można było realizować sprawniej.
Królowa o nierównościach rasowych
Monarchini podkreśliła też, że rząd podejmie stosowne kroku "w celu wyeliminowania różnic rasowych i etnicznych" w społeczeństwie, a także ograniczenia biurokracji.
Nie zabrakło też tematu ekologii. Rząd - jak zapewniła Elżbieta II - ma rozwijać gospodarkę niskoemisyjną, by do 2050 emisje gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii zostały zredukowane do zera.
Brytyjski rząd ma też pracować nad bezpieczeństwem w internecie, zwłaszcza dzieci, jednak w taki sposób, by pozostał on sferą wolności.
Przeczytaj również:
Źródło: BBC