Elektrownia jądrowa w Polsce. Gdzie i kiedy powstanie? Podjęto kluczową decyzję
W środę 27 września podpisana została umowa na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Prace przy projekcie mają trwać do 2025 roku. Rok później ma ruszyć budowa obiektu. Gdzie będzie zlokalizowana elektrownia? Na kiedy zaplanowano jej uruchomienie?
28.09.2023 09:10
Umowa na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce została podpisana pomiędzy amerykańskimi koncernami Westinghouse i Bechte oraz polską, państwową spółką Polskie Elektrowni Jądrowe (PPEJ). Elektrownia atomowa ma być zlokalizowana na Pomorzu.
Gdzie będzie elektrownia jądrowa w Polsce?
Jak podaje spółka PPEJ, pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać w gminie Choczewo - a dokładnie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. To dwie, niewielkie wsie na Pomorzu, położone niedaleko Bałtyku. Pozytywną decyzję w sprawie lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce wydał 19 września 2023 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Etap projektowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma zakończyć się w 2025 roku. "W zakresie projektu znajdują się główne komponenty elektrowni, tj. wyspa jądrowa, wyspa turbinowa oraz towarzyszące jej instalacje i urządzenia pomocnicze, a także budynki administracyjne, czy też infrastruktura związana z bezpieczeństwem obiektu" - informuje PPEJ, wskazując, że podstawowym celem projektu koncepcyjnego będzie określenie wymagań oraz kryteriów, a także określenie norm i standardów obowiązujących w czasie realizacji polskiego projektu jądrowego.
Elektrownia jądrowa. Polska. Kiedy zostanie uruchomiona?
Zgodnie z zapowiedziami, budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej ma ruszyć w 2026 roku. Produkcja energii elektrycznej w pierwszym jej bloku ma natomiast ruszyć za dekadę - w 2033 roku. Do tego czasu powstać mają dodatkowe elementy infrastruktury - w tym drogi, linie kolejowe, sieci elektryczne.
Jaka będzie moc elektrowni jądrowej w Polsce? Według planów, pierwszy jej blok ma opierać się na amerykańskiej technologii reaktorów AP1000. Program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków jądrowych, których łączna moc zainstalowana ma wynieść od 6 do 9 gigawatów.
To jednak nie koniec. Jak informuje serwis money.pl, niezależnie od planów Polskich Elektrowni Jądrowych, w Polsce ma powstać kolejna elektrownia jądrowa, oparta o technologię koreańską. List intencyjny w sprawie pracowania planu budowy elektrowni w Pątnowie został podpisany w 2022 roku.
Elektrownie jądrowe w Polsce. Plany sięgają czasów PRL
Plany budowy elektrowni jądrowych w Polsce pojawiły się już w latach 50. XX wieku. W 1955 roku powołano Instytut Badań Jądrowych - instytucję, która miała nadzorować budowę polskich reaktorów atomowych. Trzy lata później, w 1958 roku uruchomiony został natomiast pierwszy doświadczalny reaktor EWA. Jego wyłączenie nastąpiło w 1995 roku. Następcą reaktora jest uruchomiony w latach 70. XX wieku i działający do tej pory, reaktor jądrowy MARIA.
W latach 80. XX wieku rozpoczęto natomiast budowę elektrowni jądrowej w Żarnowcu, a później - również w Klempiczu. Oba projekty nie doszły jednak do skutku, a temat energetyki jądrowej w Polsce został zawieszony. Kolejne plany dotyczące obiektów powstały już w XXI wieku. W 2005 oraz w 2008 roku rząd zapowiedział plany budowy elektrowni atomowych w Polsce. Projekty te uległy jednak zawieszeniu. Powrót do rozmów o elektryce jądrowej w Polsce nastąpił w 2020 roku.