Polska elektrownia atomowa. Gdzie powstanie? Realizacja planów z czasów PRL
W środę, 2 listopada Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w RP. Zgodnie z jej treścią, pierwszy blok energetyczny powstanie do 2033 roku. Działania podjęte przez rząd mają zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Plany budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej sięgają lat 50. XX wieku.
03.11.2022 | aktual.: 03.11.2022 12:25
Zgodnie z treścią uchwały w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych, ogłoszonej na rządowych stronach "realizacja projektu jądrowego odbędzie się przy współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki". Jeszcze w połowie września pod uwagę brano inwestorów z Francji i Korei Południowej.
W Polsce działa jedna elektrownia atomowa? To reaktor jądrowy Maria
Plany budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce sięgają lat 50. XX wieku. W 1955 roku niedaleko Otwocka utworzono Instytut Badań Jądrowych, który miał opracować i nadzorować budowę reaktorów atomowych na terenie naszego kraju. Już trzy lata później uruchomiono pierwszy doświadczalny reaktor EWA, który pracował do 1995 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obecnie, w Polsce działa jeden reaktor jądrowy o mocy cieplnej wynoszącej 30 MW. "MARIA" jest urządzeniem wykorzystywanym w celach doświadczalno-produkcyjnych, w tym produkcji ważnych dla energetyki jądrowej izotopów, badań fizycznych, technologicznych i materiałowych oraz szkoleń w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.
Elektrownia atomowa w Polsce. Lokalizacje na przestrzeni lat zmieniały się
Dotychczasowe, niezrealizowane plany zakładały budowę elektrowni jądrowych w kilku lokalizacjach, głównie na Pomorzu i Podlasiu. Jeszcze w latach 80. XX wieku rozpoczęto prace nad jeziorem Żarnowieckim, a później - w Klempiczu. Obie inwestycje planowane przez PRL-owski rząd nie zostały zakończone, a temat energetyki jądrowej w Polsce został tymczasowo zakończony.
Zobacz także
Kolejne plany budowy elektrowni atomowej pojawiły się na początku XXI wieku. W 2005 roku rząd Marka Belki przyjął dokument "Polityka energetyczna Polski do 2025 roku", którego treść zakładała wprowadzenie w kraju systemu jądrowego. Trzy lata później rząd Donalda Tuska zapowiedział budowę dwóch bloków energetycznych, na terenach północno-wschodniej Polski. W obu przypadkach, informacje o możliwych lokalizacjach polskiej elektrowni atomowej spotkały się z protestami oraz niezadowoleniem mieszkańców wskazanych terenów.
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce coraz bliżej
Nastawienie Polaków w sprawie energetyki jądrowej zmieniło się na przestrzeni lat. Według ankiety przeprowadzonej w 2021 roku, aż 60 procent rodaków popiera budowę elektrowni atomowej. Od 2022 r. plany zastąpienia energetyki opartej na węglu nabierają kształtów. Po ogłoszeniu decyzji o budowie polskiej elektrowni atomowej przez amerykańskie przedsiębiorstwo Westinghouse, pojawiły się informacje o planach postawienia kolejnego obiektu. Prawdopodobną lokalizacją pierwszej polskiej elektrowni atomowej będzie Lubiatowo-Kopalino. Obiekt ma wytwarzać do 3750 MWe mocy elektrycznej.
Zgodnie z listem intencyjnym, podpisanym pod koniec października, drugą elektrownię jądrową w Polsce ma zaś wybudować konsorcjum, w którego skład wchodzi koreańskie przedsiębiorstwo Korean Hydro&Nuclear Power, państwowa spółka PGE oraz ZE PAK, firma zarządzana przez Zygmunta Solorza-Żaka. Obiekt ma powstać poza oficjalnym projektem strategii energetycznej polskiego rządu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.