Trwa ładowanie...

Elektrownia jądrowa Isar II. Awaria w Niemczech

W niemieckiej elektrowni atomowej Isar II doszło do wycieku. Informację podało ministerstwo środowiska w Berlinie. Sytuacja nie jest groźna, a w związku z incydentem w Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego – uspokaja Państwowa Agencja Atomistyki. Prace naprawcze mają zostać wdrożone w październiku. Elektrownia jądrowa Isar II jest jedną z trzech działających na terenie Niemiec elektrowni atomowych.

Elektrownia jądrowa Isar. Elektrownia jądrowa Isar. Źródło: PAP, fot: A3528 Armin Weigel
d2j6wim
d2j6wim

Elektrownia jądrowa Isar

Bloki 1 i 2 elektrowni jądrowej Isar znajdują się w Dolnej Bawarii nad brzegiem rzeki Isar w pobliżu miasta Landshut. Isar 1 został oddany do użytku w 1979 roku, Isar 2 został uruchomiono w 1988 roku. W marcu 2011 roku pierwszy blok został odłączony od sieci wraz z siedmioma innymi elektrowniami jądrowymi w ramach niemieckich planów wycofania energetyki jądrowej.

Działanie elektrowni jądrowej Isar 2, w której doszło do wycieku, zostało przedłużone do kwietnia 2023 roku. Ma to związek z wprowadzoną niedawno przez rząd niemiecki polityką rezerw energetycznych.

Elektrownia Isar II

Każdego roku elektrownia Isar 2 wytwarza około 11 miliardów kW/h energii elektrycznej. Stanowi to około 12% całej energii elektrycznej produkowanej w Bawarii i wystarcza na zaopatrzenie 3,5 miliona gospodarstw domowych przez rok. W latach 1994, 1999-2004, 2006, 2011 oraz 2013 blok drugi elektrowni Isar przodował w światowym rankingu dotyczącym ilości wyprodukowanej energii elektrycznej przez reaktor jądrowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyłączyli oświetlenie w nocy. Wójt mówi, ile udało się zaoszczędzić

Plan rezerwowy Niemiec

Plany odejścia od energetyki jądrowej, miały spowodować wyłączenie elektrowni w Niemczech jeszcze w tym roku. W związku ze zmniejszeniem energii importowanej z Rosji i wdrożeniem planu rezerwowego początkowe założenia uległy zmianie, a okres eksploatacji został przedłużony. Na terenie Niemiec działają obecnie trzy elektrownie jądrowe: Isar 2 w Bawarii, Neckarwestheim 2 w Badenii-Wirtembergii oraz Emsland w Dolnej Saksonii.

d2j6wim

Wyciek elektrowni i bezpieczeństwo Polski

Z komunikatu wystosowanego przez Państwową Agencję Atomistyki wynika, że w Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego po incydencie w elektrowni jądrowej Isar II w Niemczech. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie. Niemiecki dozór jądrowy potwierdził, że incydent ten nie ma wpływu na bezpieczeństwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2j6wim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j6wim
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj