Elektrownia jądrowa Isar II. Awaria w Niemczech
W niemieckiej elektrowni atomowej Isar II doszło do wycieku. Informację podało ministerstwo środowiska w Berlinie. Sytuacja nie jest groźna, a w związku z incydentem w Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego – uspokaja Państwowa Agencja Atomistyki. Prace naprawcze mają zostać wdrożone w październiku. Elektrownia jądrowa Isar II jest jedną z trzech działających na terenie Niemiec elektrowni atomowych.
Elektrownia jądrowa Isar
Bloki 1 i 2 elektrowni jądrowej Isar znajdują się w Dolnej Bawarii nad brzegiem rzeki Isar w pobliżu miasta Landshut. Isar 1 został oddany do użytku w 1979 roku, Isar 2 został uruchomiono w 1988 roku. W marcu 2011 roku pierwszy blok został odłączony od sieci wraz z siedmioma innymi elektrowniami jądrowymi w ramach niemieckich planów wycofania energetyki jądrowej.
Działanie elektrowni jądrowej Isar 2, w której doszło do wycieku, zostało przedłużone do kwietnia 2023 roku. Ma to związek z wprowadzoną niedawno przez rząd niemiecki polityką rezerw energetycznych.
Elektrownia Isar II
Każdego roku elektrownia Isar 2 wytwarza około 11 miliardów kW/h energii elektrycznej. Stanowi to około 12% całej energii elektrycznej produkowanej w Bawarii i wystarcza na zaopatrzenie 3,5 miliona gospodarstw domowych przez rok. W latach 1994, 1999-2004, 2006, 2011 oraz 2013 blok drugi elektrowni Isar przodował w światowym rankingu dotyczącym ilości wyprodukowanej energii elektrycznej przez reaktor jądrowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyłączyli oświetlenie w nocy. Wójt mówi, ile udało się zaoszczędzić
Plan rezerwowy Niemiec
Plany odejścia od energetyki jądrowej, miały spowodować wyłączenie elektrowni w Niemczech jeszcze w tym roku. W związku ze zmniejszeniem energii importowanej z Rosji i wdrożeniem planu rezerwowego początkowe założenia uległy zmianie, a okres eksploatacji został przedłużony. Na terenie Niemiec działają obecnie trzy elektrownie jądrowe: Isar 2 w Bawarii, Neckarwestheim 2 w Badenii-Wirtembergii oraz Emsland w Dolnej Saksonii.
Wyciek elektrowni i bezpieczeństwo Polski
Z komunikatu wystosowanego przez Państwową Agencję Atomistyki wynika, że w Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego po incydencie w elektrowni jądrowej Isar II w Niemczech. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie. Niemiecki dozór jądrowy potwierdził, że incydent ten nie ma wpływu na bezpieczeństwo.
Trwa ładowanie wpisu: twitter