PolskaElektroradiolodzy będą protestować, bo nie chcą zmian

Elektroradiolodzy będą protestować, bo nie chcą zmian

Elektroradiolodzy zapowiadają rozpoczęcie w środę protestu. - Domagamy się, by czas naszej pracy nie był wydłużany - powiedział przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii, Cezary Staroń.

Cezary Staroń poinformował, że elektroradiolodzy sprzeciwiają się rządowym propozycjom w sprawie wydłużenia czasu ich pracy. Zapisy, które regulują tę kwestię, znalazły się w pakiecie zdrowotnym, w projekcie ustawy o działalności leczniczej. W czwartek sejm rozpocznie prace nad rządowym pakietem.

- Protest będzie na razie wizualny, założymy czarne koszulki. Domagamy się niewprowadzania zmian w wymiarze czasu naszej pracy. W projekcie ustawy o działalności leczniczej zapisano, że ma być on wydłużony z 5 godz. do 7 godz. 35 min. Jednocześnie nie ma żadnych zapisów, by miało się to przełożyć na wzrost pensji zasadniczej. Przepisy dotyczące naszego czasu pracy obowiązują od 50 lat - podkreślił Staroń.

- Porównywanie naszego czasu pracy do tego w innych państwach UE nie jest robione rzetelnie. W Niemczech elektroradiolodzy pracują 8 godz., ale z dwoma płatnymi, godzinnymi przerwami, czyli realny czas pracy wynosi 6 godz. Ponadto zarobki w innych państwach UE są znacznie wyższe, tu nie ma żadnego porównania - zaznaczył szef Związku.

Poinformował też, że 10 listopada ma odbyć się nadzwyczajny zjazd związku, zrzeszającego około 6 tys. elektroradiologów. Wtedy zostaną podjęte decyzje w sprawie dalszych działań protestacyjnych.

Elektroradiolodzy zamierzają protestować także w czwartek w Sejmie, który w tym dniu będzie debatował nad pakietem ustaw zdrowotnych.

Z argumentacją związkowców nie zgadza się wiceminister zdrowia Marek Twardowski. - Ten temat jest nieuregulowany od wielu lat, jesteśmy skansenem Europy w tym względzie. Nie znam innego kraju UE, w którym czas pracy by tyle wynosił, bo czasy, w których rentgen rozprzestrzeniał naokoło promieniowanie, już minęły. W tej chwili aparatura, która jest w naszych szpitalach emituje tyle promieniowania, ile ekran laptopa - powiedział dziennikarzom Twardowski.

Zgodnie z projektem ustawy o działalności leczniczej, wydłużony ma być także czas pracy zatrudnionych w zakładach fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii oraz cytopatologii.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)