Trwa ładowanie...

Eksplozje w irańskim mieście. "Isfahan jest pewnym zaskoczeniem"

Izrael uderzył w cele w Iranie. W mediach pojawiły się doniesienia o eksplozjach w pobliżu bazy wojskowej w prowincji Isfahan. Generał w st. spocz. Bogusław Pacek tłumaczy, jak ten atak należy interpretować.

Eksplozje w irańskim mieście. "Isfahan to bardzo ważny symbol"Eksplozje w irańskim mieście. "Isfahan to bardzo ważny symbol"Źródło: East News
d24so26
d24so26

Izraelska armia zaatakowała w piątek rano Iran - podał "The New York Times", powołując się na dwóch urzędników wojskowych w Izraelu. Irańskie źródła dziennika poinformowały natomiast, że uderzono w bazę wojskową w pobliżu miasta Isfahan.

- Interpretacja sytuacji jest dość prosta. Główni bohaterowie tego, co się dzieje, pozwalają na dość trafne przewidywanie kolejnych wydarzeń. (...) Od kilku dni wiemy o tym, że nastąpi odwet (Izraela na Iran - red.) bez udziału USA. Wiemy, że będzie on miał charakter symboliczny, czyli taki, który pokaże, że honor Izraela będzie uratowany - wskazał na antenie TVN24 gen. Pacek.

Zdaniem wojskowego "odbiorca wewnętrzny, czyli społeczeństwo Izraela i regionu będzie mogło powiedzieć, że odwet się odbył, ale bez czynienia wzajemnych większych strat".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wojna w Ukrainie a bezpieczeństwo Polski w Unii. "Trzeba dokonać wyboru"

- Na tym etapie to, co się dziś stało, należy interpretować z pewną dozą znaków zapytania. Za mało jest jeszcze danych, by mówić "na pewno", "naprawdę" - podkreślił.

d24so26

Ekspert wskazał, że Isfahan to "bardzo ważny symbol". - Tego (ataku w tym miejscu - red.) się nie spodziewano. Wszyscy zakładali, że - zgodnie z zapowiedziami - będą to ataki na irańskie cele, ale poza Iranem. Syria wchodziła w grę. Prawdopodobnie obiekty Iranu na terenie tego kraju zostały zaatakowane, ale Isfahan jest pewnym zaskoczeniem (...) ze względu na to, że są tam blisko powiązane z programem nuklearnym Iranu bardzo ważne obiekty. Nieprzypadkowo Iran powtarza w komunikatach, że nic się nie stało, że wszystko jest bezpieczne - wyjaśnił.

Wojskowy wskazał, że "odwet jest, ale znacznie mniejszy niż typowy odwet wojenny". - Taki, żeby pokazano, że coś zrobiono, ale nie na tyle, żeby mogła nastąpić eskalacja. (...) Nikomu nie zależy na tym, żeby jakaś pożoga wojenna rozpoczęła coś bardzo poważnego - powiedział.

Media: Izrael uderzył w Iran. "Dwie możliwości"

Generał Pacek oznajmił, że "teraz są dwie możliwości". - Albo Izrael, hamowany przez USA, ale rozpędzony w wojennym galopie, coś wymyśli, albo Iran, który także pręży muskuły - stwierdził.

d24so26

Wojskowy podkreślił, że "struny napinają wszystkie strony konfliktu". - Gra jest ważna. Ona wciąż jest na granicy ryzyka wybuchu większego konfliktu - wskazał.

- Z duszą na ramieniu sytuację obserwują przywódcy Jordanii, która otrzymała pogróżkę ze strony Iranu, że może być także zaatakowana z uwagi na to, że wspierała działania USA. Ale na razie po tym, co widzimy, kraje arabskie mogą spać spokojnie - zaznaczył.

Generał podkreślił, że sytuacja wygląda "tak jak w dobrej sztuce greckiej". - Jeśli aktorzy nie wychylą się poza scenariusz i przypisane im role, to myślę, że cały epizod wkrótce powinien się uspokoić i wygaśnie - podsumował.

d24so26

Czytaj więcej:

Źródło: TVN/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24so26
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d24so26
Więcej tematów