Ekspert z Oslo: Zachód ma 2-3 lata, aby zapobiec wojnie z Rosją
Państwom zachodnim pozostały tylko 2 do 3 lat na odstraszenie Rosji, ostrzegł ekspert ds. bezpieczeństwa Fabian Hoffmann z Uniwersytetu w Oslo. Do tego czasu kraje zachodnie muszą się zbroić i liczyć na to, że konflikt Rosji z NATO będzie wyglądał inaczej niż obecny na Ukrainie.
"Jesteśmy znacznie bliżej wojny z Rosją, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę, a nasze okno na zbrojenia jest krótsze, niż wielu myśli" - napisał Hoffmann na platformie X. Wyjaśnił, że głównym błędem analizy rosyjskiego zagrożenia jest założenie, że Rosja myśli jak Zachód i postrzega potencjalny konflikt z Zachodem w ten sam sposób, w jaki my postrzegamy konflikt z Rosją. "Nic nie może być dalsze od prawdy" - zauważył.
Według niego wojna między NATO a Rosją przybrałaby zupełnie inną formę. Jak twierdzi, Rosja nie zamierza wdawać się w zakrojoną na szeroką skalę wojnę konwencjonalną z NATO, do której się obecnie przygotowujemy. Wojna z Rosją z pewnością nie wiązałaby się w pierwszej fazie z zakrojonym na szeroką skalę starciem sił konwencjonalnych na długim froncie, a Moskwa starałaby się uniknąć etapu konfliktu lądowego na dużą skalę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie załamują ręce. Broń z USA wróciła na front
Rosja - według Hoffmana - najwyraźniej postawiłaby na szybkie uderzenia na krytyczną infrastrukturę cywilną krajów sojuszniczych, aby powstrzymać zachodnie skrzydło NATO od pomocy zaatakowanym wschodnim państwom członkowskim. Zagrożone byłyby miasta, elektrownie, podstacje, ciepłownie i rafinerie.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Wszelkie próby odzyskania tego terytorium, zwłaszcza przez zewnętrzne siły NATO, czyli siły amerykańskie, doprowadzą do eskalacji nuklearnej" - twierdzi ekspert. Rosja mogłaby w ten sposób przewodzić negocjacjom dotyczącym nowej architektury bezpieczeństwa, która byłaby odpowiednia dla Moskwy.
Dlatego zdaniem Hoffmana konieczne jest niedopuszczenie do okupacji przez Rosję terytorium państw członkowskich NATO i zapobieżenia jej zagrażaniu ich infrastrukturze krytycznej. To wyraźnie pokazuje, że konieczne jest wzmocnienie triady nuklearnej, a zwłaszcza obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kluczowej infrastruktury i dużych ośrodków.
Hoffmann wzywa do podjęcia ogólnospołecznego wysiłku w zakresie przygotowań, nawet jeśli wiąże się to ze znacznymi kosztami: "Nie widzę innej realnej opcji. Biorąc pod uwagę najgorsze scenariusze, a powinniśmy, nasz czas dobiegł końca".
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski