Eksperci ONZ proponują "pewne zmiany" w polskiej polityce prorodzinnej
Eksperci Programu Narodów Zjednoczonych ds.
Rozwoju (UNDP) zalecają pewne zmiany w rządowych założeniach
polityki prorodzinnej. Proponują m.in. zwiększenie wykorzystania
urlopów wychowawczych oraz poprawę warunków powrotu kobiet na
rynek pracy.
W środę rekomendacje zostaną przekazane wiceminister pracy i polityki społecznej Joannie Kluzik-Rostkowskiej - poinformowało biuro UNDP.
Rekomendacje powstały w odpowiedzi na zarys "Polityki rodzinnej 2007-2014", który Minister Kluzik-Rostkowska przedstawiła na forum komitetu ONZ w styczniu b.r.
Eksperci UNDP twierdzą, że większe wykorzystanie urlopu wychowawczego przy jednoczesnej możliwości podejmowania pracy wymaga m.in. promocji partnerskiego modelu rodziny oraz wprowadzenia obowiązkowego urlopu wychowawczego dla mężczyzny.
Odpowiednie i niewymuszone stosowanie elastycznych form zatrudnienia odpowiada na wiele obaw młodych rodziców, a przede wszystkim matek, które boją się o utratę pracy po zajściu w ciążę i urodzeniu dziecka- uważa dr Michał Boni kierujący zespołem ekspertów UNDP ds. rynku pracy działającego w ramach projektu "Rodzic-Pracownik".
Dlatego, ich zdaniem, konieczne jest wprowadzenie tzw. "kontraktu opiekuńczego", czyli możliwości połączenia wychowywania dziecka z elastycznym zatrudnieniem.
Do kluczowych zadań skutecznej polityki prorodzinnej w rekomendacjach zaliczono m.in. poprawę warunków startu zawodowego i życiowego młodych ludzi, poprawę warunków powrotu kobiet na rynek pracy oraz przedłużenie aktywności zawodowej.
W skład zespołu ekspertów UNDP wchodzą: dr Michał Boni, Aleksandra Rusielewicz, Joanna Tanert, Bartłomiej Piotrowski, dr Krzysztof Heller oraz Mateusz Walewski. Zespół opracowuje rekomendacje zmian polityki krajowej w odniesieniu do stworzenia warunków godzenia życia zawodowego i rodzinnego w ramach projektu "Rodzic-Pracownik". Projekt jest finansowany w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal a jego liderem jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej-Centrum Dolnośląskie.