Eksperci mediów patriotycznych w zainteresowaniu IPN. Niektórzy mają ciekawą przeszłość

Przemysław Gasztold z Instytutu Pamięci Narodowej postanowił przyjrzeć się przeszłości ekspertów, którzy komentują sytuację w Polsce w mediach publicznych. Wyniki jego ustaleń mogą zaskakiwać.

Eksperci mediów patriotycznych w zainteresowaniu IPN. Niektórzy mają ciekawą przeszłość
Źródło zdjęć: © WP.PL
Jakub Kłoszewski

Swoje zarzuty przedstawił na Facebooku.

Według Gasztolda, dr Rafał Brzeski, który komentował dla portalu wpolityce.pl należał do kręgów zbliżonych do Józefa Kosseckiego, który w latach 1963-1978 był zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa. Kossecki miał działać jako TW "Rybak".

Gasztold stawia także zarzuty pod adresem prawnika Romana Sklepowicza, który pojawił się na antenie TVP Info. Pracownik IPN przedstawił tu dane Sklepowicza, który pełnił służbę wojskową od 1969 do 1983 roku. Gasztold twierdzi, że obecny prezes stowarzyszenia pokrzywdzonych przez system bankowy i prawny był w przeszłości oficerem WSW w stopniu majora.

Ustalenia Gasztolda udostępnił w sieci także Sławomir Cenckiewicz, członek Kolegium IPN.

Nie wiadomo, czy oskarżenia rzucane przez pracownika Instytutu Pamięci Narodowej są prawdziwe. Zainteresowani nie odnieśli się na razie do tej sprawy. Nie udało się z nimi skontaktować. Próbowaliśmy zapytać IPN o dokładne dowody potwierdzające słowa pracownika instytucji. Do momentu publikacji artykułu nie udało nam skonktakować się z żadnym z pracowników.

Kim jest Gasztold?

Przemysław Gasztold to pracownik Biura Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2013).

W 2013 roku dostał Nagrodę Historyczną tygodnika "Polityka" za debiut. Otrzymał ją za publikację "Zjednoczenie Patriotyczne 'Grunwald' 1980-1990".

W swoim dorobku ma także kilka książek dotyczących terroryzmu na świecie. Napisał także "Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm".

To specjalista m.in. z zakresu historii zimnej wojny, służb wywiadowczych, międzynarodowego terroryzmu oraz stosunków PRL z krajami Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)