Trwa ładowanie...
dri1xjs

Eksperci alarmują: w Polsce z każdą sekundą giną ich setki

W Polsce są niecałe 44 miliardy pszczół i z każdą sekundą ubywa ich 105. A to one odpowiadają za zapylanie dużej części roślin uprawnych - alarmują organizatorzy akcji "Pomagamy Pszczołom".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Eksperci alarmują: w Polsce z każdą sekundą giną ich setki
(PAP)
dri1xjs

Wielkie bzykanie - Wasze zdjęcia

Obecnie najwięcej pszczół ginie w USA i Kanadzie. Straty sięgają tam 30% rodzin pszczelich rocznie.

Przyczyny wymierania tych owadów nie są jasne. Być może chodzi o kombinację wpływu zanieczyszczeń i chorób - mówił konferencji prof. dr hab. Jerzy Wilde z Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

dri1xjs

Dodał, że z powodu wysokiej umieralności pszczół nie należy spodziewać się zmniejszenia ilości miodu w sprzedaży. - Możemy go sprowadzać z Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Jednak produkcja 1/3 żywności i 90% owoców zależy od zapylania przez owady, przede wszystkim przez pszczołowate, do których zaliczają się pszczoły i trzmiele - mówił naukowiec.

Z kolei autorka programów telewizyjnych i książek o ogrodnictwie oraz ambasador akcji Maja Popielarska zwróciła uwagę, że każdy z nas może uczynić swój ogród czy balkon bardziej przyjaznym pszczołom. - Wiele roślin, które uważamy za chwasty, dla owadów jest źródłem pyłku i nektaru - mówiła.

Informacje o tym, jak można pomóc pszczołom są dostępne na stronie internetowej akcji www.pomagamypszczołom.pl. Zainteresowani mogą także zakładać na stornie wirtualne ogrody i je pielęgnować. Na najlepszych czekają wycieczki do Białowieskiego Parku Narodowego.

Z okazji "Dnia Ratowania Pszczół" w najbliższą niedzielę będzie też można sadzić kwiaty przyjazne pszczołom w Parku Kultury w Powsinie.

dri1xjs

Podziel się opinią

Share

dri1xjs

dri1xjs
Więcej tematów