Ekskomunika w polskiej parafii w USA
Arcybiskup St.Louis Raymond Burke
ekskomunikował polskiego księdza i radę parafialną polonijnej
parafii rzymskokatolickiej w St.Louis za nie usłuchanie nakazu, by
rada zrezygnowała ze swej niezależności.
16.12.2005 | aktual.: 16.12.2005 19:27
Drastyczna decyzja arcybiskupa jest kolejnym etapem eskalacji konfliktu między hierarchią Kościoła katolickiego w USA, a złożoną z Amerykanów polskiego pochodzenia radą parafii św. Stanisława Kostki w St.Louis, ciągnącego się od kilku lat.
W odróżnieniu od większości innych parafii katolickich w USA, rada parafialna w St.Louis ma znaczną autonomię, zwłaszcza w sprawach finansowych. Uzyskała ją jeszcze w XIX wieku, kiedy kościół św. Stanisława Kostki został zbudowany przez polskich imigrantów.
Archidiecezja od dawna domagała się przekazania jej władzy w sprawach parafii, czego rada parafialna odmawiała. Zdaniem rady, arcybiskupowi chodzi przede wszystkim o kontrolę nad majątkiem parafii ocenianym na ponad 9 milionów dolarów.
Poprzednio arcybiskup Burke obłożył radę interdyktem - zakazem odprawiania mszy św. oraz udzielania i przyjmowania sakramentów.
Ekskomunika to najwyższa sankcja - wykluczenie ze wspólnoty Kościoła katolickiego. Osobom nią ukaranym nie wolno uczestniczyć w nabożeństwach w kościele.
Ekskomuniką arcybiskup obłożył także polskiego księdza Marka Bożka, którego parafia zatrudniła niedawno do odprawienia mszy św. w Wigilię Bożego Narodzenia. Według arcybiskupa Burke'a, ksiądz opuścił w związku z tym parafię w Springfield, gdzie do niedawna pracował, bez zgody swego biskupa.
Jak powiedział rzecznik rady parafialnej Roger Krasnicki, mimo ekskomuniki, w kościele św. Stanisława Kostki nadal planuje się odprawienie mszy św. w Wigilię Bożego Narodzenia.
Tomasz Zalewski