Ekshumacje na Wołyniu. Sikorski: nie ma żadnych przeszkód
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą ogłosił, że Kijów przekazał, iż "nie ma żadnych przeszkód" do prowadzenia prac ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy.
26.11.2024 | aktual.: 26.11.2024 19:59
Szefowie MSZ Polski i Ukrainy Radosław Sikorski i Andrij Sybiha przeprowadzili rozmowy, które dotyczyły m.in. przyszłości unijnej Ukrainy. Sikorski zaznaczył, że w dokumencie po spotkaniu znajdzie się też deklaracja dotycząca ekshumacji na Wołyniu.
- Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z właściwymi ukraińskimi instytucjami prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim i deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w tych sprawach - podkreślił Sikorski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Omówiliśmy trudne kwestie przeszłości historycznej. Podkreślam, że zarówno Ukraińcy, jak i Polacy są zainteresowani tym, aby nie było między nami żadnych nieporozumień. Każda rodzina ma prawo na godne uhonorowanie pamięci swoich przodków i w ramach wspólnej ukraińsko-polskiej grupy roboczej pod egidą ministerstw kultury obu krajów pracujemy nad praktycznymi mechanizmami dla prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych - mówił szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Sybiha.
- Jesteśmy na dobrej drodze, uważam, że mamy progres. I jest to odpowiednio zapisane w naszej wspólnej deklaracji - podkreślił.
Zbrodnia na Wołyniu i ekshumacje
Poszukiwania i ekshumacje na terytorium Ukrainy należą do kompetencji państwowej Międzyresortowej Komisji. To organ, w skład którego wchodzi kilka ukraińskich instytucji, w tym m.in. ukraiński Instytutu Narodowej Pamięci, ale także resort kultury. Komisja ta odpowiada za rozpatrywanie wniosków o ekshumacje szczątków. Wcześniej odmówiła lub pozostawiła bez odpowiedzi kilkadziesiąt wniosków skierowanych przez polski Instytut Pamięci Narodowej.
W tym roku polscy politycy podkreślali, że Polska oczekuje umożliwienia poszukiwań i ekshumacji ofiar zbrodni dokonanych przez UPA na Polakach. Polska naciska na przeprowadzenie tych prac, podkreślając ich znaczenie dla historycznego dialogu między narodami.
Komunikat ukraińskiego INP mówi o planowanych na 2025 rok ekshumacjach. Pada w nim zapowiedź pomocy polskim rodzinom i obywatelom.
Zbrodnia Wołyńska była ludobójstwem dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na ludności polskiej zamieszkującej Wołyń i Małopolskę Wschodnią w latach 1943–1945. Kulminacją akcji była tzw. krwawa niedziela, kiedy w około 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Łącznie zginęło około 100 tys. Polaków.
Czytaj więcej: