Eklektyczne Muzeum Beksińskiego
50 obrazów, kilkaset grafik, rysunków,
fotografii, monotypii i heliotypii Zdzisława Beksińskiego,
pochodzących z paryskiej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich,
zaprezentowanych zostanie w muzeum poświęconym temu artyście,
powstałym w Częstochowie. Będzie to druga co do wielkości, po
Sanoku, ekspozycja dzieł tego twórcy.
Eklektyczne Muzeum Zdzisława Beksińskiego zostanie otwarte we wtorek, w 1. rocznicę tragicznej śmierci wybitnego malarza.
Prace Zdzisława Beksińskiego będzie można oglądać w nowej przestrzeni wystawowej. Specjalnie na potrzeby wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki zmodernizowano i wyremontowano kilka sal ekspozycyjnych. Muzeum wykorzystywać będzie multimedialne środki przekazu - np. na jednym z projektorów LCD prezentowany będzie m.in. ostatni wywiad z artystą.
Integralną częścią wystawy są dwa stanowiska audiowizualne. Na jednym, tzw. "videodzienniku", można poznać autoanalizę aktu twórczego Beksińskiego - jest to zapis video opatrzony komentarzem artysty. Drugie, tzw. "videoalbum", stanowi próbę poszerzenia przestrzeni ekspozycji o obrazy na niej nieobecne, lecz prezentowane właśnie na ekranie.
Eksponowane w muzeum obrazy, pochodzące głównie z lat 1983-1995, przekazane zostały do Częstochowy przez paryskich kolekcjonerów sztuki, Annę i Piotra Dmochowskich. Dotychczas prezentowane były w Miejskiej Galerii Sztuki w kameralnej sali Kameleon. Ekspozycja obejmowała jednak tylko część prac. Obecnie została poszerzona o nowe eksponaty ze zbiorów Dmochowskich.
Wtorkowemu otwarciu ekspozycji towarzyszyć ma wielowątkowa prezentacja nieżyjącego artysty. Przewidziano m.in. wystawę jego rysunków "Ach ten okropny Beksiński", wideoinstalację "Okna wyobraźni", przegląd filmów o twórczości Beksińskiego, projekcję biograficznej impresji filmowej i reportażu "Beksiński kontra krytycy" oraz choreograficzny spektakl Teatru Ciała Limen inspirowany malarstwem artysty.
Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku. Od 1947 roku studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1952 roku uzyskał dyplom. Po ukończeniu studiów mieszkał w Krakowie i Rzeszowie, w 1955 roku wrócił do Sanoka.
W latach 1958-1965 był projektantem przemysłowym w Sanockiej Fabryce Autobusów. W 1958 roku rozpoczął działalność artystyczną jako fotografik, prezentując swoje prace na kilku wystawach. Pierwszym wielkim sukcesem Beksińskiego była wystawa malarstwa i rysunku, zorganizowana w 1964 roku w Starej Pomarańczarni w Warszawie.
W 1977 roku artysta wraz z żoną i synem przeniósł się do Warszawy. Zajmował się przede wszystkim malarstwem, w latach dziewięćdziesiątych zaczął tworzyć także komputerowe fotomontaże. Zmarł tragicznie 21 lutego 2005 roku.