ŚwiatEkipa Europolu wkrótce w obozach dla uchodźców w Grecji

Ekipa Europolu wkrótce w obozach dla uchodźców w Grecji

• Do końca sierpnia do Grecji ma przybyć ekipa ekspertów ds. terroryzmu z Europolu
• Ich zadaniem będzie próba wykrycia potencjalnych dżihadystów wśród uchodźców i migrantów
• Zespół Europolu będzie liczył ok. 50 europejskich policjantów

Ekipa Europolu wkrótce w obozach dla uchodźców w Grecji
Źródło zdjęć: © Getty Images News | Milos Bicanski

Do końca sierpnia do Grecji ma przybyć ekipa ekspertów ds. terroryzmu z Europolu, której zadaniem będzie próba wykrycia potencjalnych dżihadystów wśród uchodźców i migrantów - poinformowało w sobotę greckie źródło policyjne.

Według tego źródła misja ta wpisuje się w "stały proces współpracy między władzami greckimi, ich europejskimi odpowiednikami i Europolem". Współpracę tę nawiązano w 2015 roku po napływie do Grecji setek tysięcy migrantów, głównie Syryjczyków, oraz po krwawych zamachach w Paryżu.

Na początku lipca przedstawiciel niemieckiego wywiadu poinformował o "konkretnych przesłankach" świadczących o tym, że 17 osób działających na rozkaz tzw. Państwa Islamskiego (IS) podało się za uchodźców, by dostać się do Europy.

Dwie z nich wysadziły się w powietrze 13 listopada 2015 roku w pobliżu paryskiego Stade de France.

Zespół Europolu będzie liczył ok. 50 europejskich policjantów, a jego szefowa, Holenderka, jest oczekiwana w Atenach 20 sierpnia - donosi dziennik "Kathimerini", który jako pierwszy poinformował o tej misji. Według gazety ekipa przeprowadzi kontrole w kilkunastu obozach dla uchodźców w Grecji kontynentalnej.

Od zamknięcia zimą szlaku bałkańskiego prowadzącego na północ Europy do takich obozów trafiło ponad 47 tys. ludzi, głównie Syryjczycy, Afgańczycy i Irakijczycy. Panują tam ciężkie warunki. Ci, którzy mają szanse na zdobycie statusu uchodźcy, oczekują na przeniesienie do innych krajów Unii Europejskiej lub możliwość pozostania w Grecji.

Dotychczas kontrole antydżihadystyczne Europolu koncentrowały się na ośrodkach rejestrowania uchodźców, czyli hotspotach, znajdujących się na pięciu greckich wyspach na Morzu Egejskim - Lesbos, Chios, Samos, Leros i Kos.

W ostatnich tygodniach liczba migrantów przybywających na te wyspy znacznie zmalała, do ok. stu dziennie, co jest wynikiem zawartej wiosną umowy między UE a Turcją. Przewiduje ona odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów i uchodźców, którzy od 20 marca przedostają się nielegalnie na greckie wyspy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)