Trwa ładowanie...
d1h0mbv
11-07-2005 17:00

Egzorcyści na Jasnej Górze

Międzynarodowe Spotkanie Egzorcystów rozpoczęło się na Jasnej Górze i potrwa do piątku. Jak poinformowało biuro prasowe sanktuarium, spotkanie to jest całkowicie zamknięte dla mediów. Jedynie na jego zakończenie organizatorzy zapowiedzieli opublikowanie specjalnego komunikatu.

d1h0mbv
d1h0mbv

Obecnie nie wiadomo, ile osób i z jakich krajów uczestniczy w spotkaniu, ani też, jaki jest jego program.

Określenie "egzorcyzm" pochodzi od greckiego "exorkizein" ("wyklinać") i oznacza rozkaz wydany demonowi w imię Boga, aby wyszedł z miejsca, rzeczy lub osoby. Jest to szczególna forma błogosławieństwa (sakramentalium), którego kapłan udziela człowiekowi w pewnych sytuacjach.

Egzorcyzm przebiega według zaleceń rytuału rzymskiego i jest dokonywany przez wyświęconego sługę Kościoła, który działa jako egzorcysta w imieniu i z autorytetem Kościoła, ale za wyraźną zgodą ordynariusza, zazwyczaj biskupa diecezjalnego, o czym stanowi specjalny przepis Prawa Kanonicznego.

Według nauki Kościoła, w całej historii zbawienia występują dobrzy aniołowie, którzy pełnią plan Boży oraz duchy upadłe, zwane diabelskimi, które sprzeciwiając się Bogu, usiłują wciągnąć człowieka we własny bunt przeciwko Bogu.

d1h0mbv

Egzorcyzmy są obecne w liturgii, np. w obrzędach chrztu dzieci. Wówczas zanoszona jest modlitwa egzorcyzmu nad niemowlętami i poprzez odradzające obmycie człowiek uczestniczy w zwycięstwie Chrystusa nad diabłem i grzechem.

Objawy ingerencji demonicznych są bardzo różne i dotyczą ludzi, zwierząt i przedmiotów. Zadaniem egzorcysty jest rozpoznanie, jaki jest zakres wpływu, działania złego ducha w danym przypadku. Wydanie przez niego oceny zazwyczaj poprzedzone jest badaniami lekarskimi, psychiatrycznymi, np. aby wykluczyć naturalne pochodzenie objawów.

Sygnałami, które mogą świadczyć, według Kościoła, o diabelskim oddziaływaniu jest np. odraza do świętości, m.in. wrogość do osób duchownych, wstręt do sakramentów, ale także niespodziewane agresywne zachowania, nie tylko na tle religijnym; niewyjaśnione dolegliwości zdrowotne (bóle głowy, żołądka, ścisk gardła); mówienie językami nieznanymi dręczonej osobie; posiadanie nadzwyczajnej, niewłaściwej danej osobie siły fizycznej.

W otoczeniu osoby opętanej mogą występować odgłosy pukania, słyszalne kroki, przemieszczanie się, pojawianie i znikanie przedmiotów, samoczynne otwieranie drzwi i okien, dziwne zachowanie zwierząt domowych - jakby wyczuwały czyjąś obecność.

d1h0mbv

Tajemnice wokół egzorcyzmu

Wszystko, co wiąże się w Kościele z egzorcyzmami, okryte jest mgłą tajemnicy, ale przede wszystkim ściśle przestrzeganymi zasadami i regułami. Np. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski w publikacji "Egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne" zaznacza - "Egzorcyzm należy sprawować w taki sposób, aby wyrażał wiarę Kościoła i nie nastręczał nikomu skojarzenia z czynnością magiczną, względnie zabobonną. Nie należy dopuszczać do tego, by stał się dla obecnych widowiskiem. Nie wolno udostępniać przebiegu egzorcyzmu żadnym środkom masowego przekazu".

W obrzędach egzorcyzmu szczególną wagę przywiązuje się nie tylko do samych formuł, lecz także do gestów i rytów. Należy do nich znak krzyża, nałożenie rąk, tchnięcie (exsuflatio) i pokropienie święconą wodą.

Rytuał egzorcyzmu przewiduje w określonej kolejności wypowiadanie konkretnych modlitw zakończonych formułą rozkazującą, w której w imię Chrystusa egzorcysta wyklina diabła, wzywając go, aby odszedł od dręczonego człowieka.

Według Kościoła, "tylko egzorcyzmy przeprowadzone przez osoby do tego uprawnione na mocy biskupa mają uzdrowicielską moc", a mający problemy natury duchowej powinni prosić o pomoc swojego spowiednika, który w razie potrzeby skontaktuje z właściwymi osobami.

d1h0mbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h0mbv
Więcej tematów