Egzaminy ósmoklasisty w 2023 oraz 2024 roku będą odbywać się zgodnie z wymaganiami dla trzech przedmiotów egzaminacyjnych: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, poziom zadań zostanie obniżony. Jak wygląda kwestia progów zdawalności?
Czy egzaminu ósmoklasisty można nie zdać? Jasne stanowisko CKE
Zgodnie z informacjami, przekazanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, w przypadku testów ósmoklasisty nie określono progu punktowego, który powinien zostać osiągnięty przez ucznia. Oznacza to, że egzaminu nie można nie zdać. Warto jednak zawalczyć o wysoki wynik ze wszystkich trzech przedmiotów - punkty, uzyskane dzięki egzaminowi 8-klasisty mogą mieć bowiem decydujące znaczenie w trakcie rekrutacji do liceum, technikum lub szkoły branżowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znalezienie nauczyciela graniczy z cudem. "Mogę dać 2,6 tys. zł pensji"
Jak wynika z rozporządzenia MEiN, podczas rekrutacji do szkoły średniej można uzyskać maksymalnie 200 punktów. Nawet połowa z nich, czyli maksymalnie 100 pkt, może pochodzić z egzaminów ósmoklasisty. Na drugą część składają się natomiast oceny ze świadectwa oraz dodatkowe aktywności i wyróżnienia.
Egzamin ósmoklasisty 2023. Termin dodatkowy
Dla tych, którzy z powodu ważnych sytuacji losowych bądź stanu zdrowia nie będą w stanie przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w terminie podstawowym, CKE określiła terminy dodatkowe. Będą mogli do nich również przystąpić uczniowie, którym przerwano test w maju - np. ze względu na złamanie zakazu wnoszenia urządzeń telekomunikacyjnych. Egzamin ośmioklasisty w terminie dodatkowym odbędzie się w dniach 12-14 czerwca 2023.