Egzamin ósmoklasisty 2019 – harmonogram pierwszego egzaminu ósmoklasisty. Czy strajk nauczycieli przeszkodzi w jego przeprowadzeniu?
Egzamin ósmoklasisty, zgodnie z harmonogramem opracowanym przez CKE, powinien rozpocząć się w poniedziałek 15 kwietnia. Nie wiadomo jednak, jak na termin egzaminów ósmoklasisty wpłynie rozpoczęty właśnie strajk nauczycieli.
Egzamin ósmoklasisty 2019 – harmonogram
Egzamin ósmoklasisty w 2019 roku odbędzie się po raz pierwszy. Przystąpią do niego wszyscy uczniowie, którzy w roku szkolnym 2018/2019 będą kończyć 8-letnią szkołę podstawową.
Egzamin ósmoklasisty potrwa 3 dni. Harmonogram zdawanych egzaminów prezentuje się następująco:
- 15 kwietnia (poniedziałek) – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Początek testu o godzinie 9:00.
- 16 kwietnia (wtorek) – egzamin ósmoklasisty z matematyki. Początek tekstu o godzinie 9:00.
- 17 kwietnia (środa) – egzamin ósmoklasisty z języka obcego. Początek testu o godzinie 9:00.
W sytuacjach wyjątkowych uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym. Terminarz tego egzaminu prezentuje się następująco:
- 3 czerwca (poniedziałek) – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (godzina 11:00)
- 4 czerwca (wtorek) – egzamin ósmoklasisty z matematyki (godzina 11:00)
- 5 czerwca (środa) – egzamin ósmoklasisty z języka obcego (godzina 11:00)
Ogłoszenie wyniku egzaminu ósmoklasisty nastąpi 14 czerwca, a zaświadczenie z wynikami zdający otrzymają 21 czerwca.
Egzamin ósmoklasisty 2019 – czy strajk nauczycieli zakłóci egzaminy?
Egzamin ósmoklasisty ma rozpocząć się w poniedziałek 15 kwietnia. W poniedziałek 8 kwietnia 80 proc. szkół wzięła udział w strajku nauczycieli, przez co większość placówek była zamknięta. Jeżeli tendencja ta się utrzyma, przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty może okazać się niezwykle trudne.
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska 2 kwietnia podpisała rozporządzenie, na mocy którego w komisji egzaminacyjnej może zasiadać każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne. Szkoły mogą szukać wsparcia również u emerytowanych nauczycieli oraz u pedagogów w innych placówkach. Nowe regulacje mają ułatwić znalezienie koniecznej liczby egzaminatorów.