Trwa ładowanie...

Egipt. Kolejne próby odblokowania Kanału Sueskiego. Pomóc może pełnia Księżyca

Kanał Sueski jest wciąż zablokowany przez kontenerowiec Ever Green. Trwają kolejne próby zsunięcia z mielizny maszyny. Władze kanału chcą wykorzystać przypadającą w nocy z niedzieli na poniedziałek pełnię Księżyca.

Egipt. Kolejne próby odblokowania Kanału Sueskiego. Pomóc może pełnia KsiężycaEgipt. Kolejne próby odblokowania Kanału Sueskiego. Pomóc może pełnia KsiężycaŹródło: East News
dpm2lc4
dpm2lc4

"Niedziela jest kluczowa" - powiedział agencji Associated Press naczelny pilot Zarządu Kanału Sueskiego. Przeprowadzone mają być dwie próby ściągnięcia statku z powrotem na tor wodny. Jeśli to się nie uda, możliwe jest częściowe rozładowanie jednostki.

Prace nad ściągnięciem statku z mielizny obejmują pogłębianie ziemi wokół jego dziobu i próby sprowadzenia go na głębsze wody holownikami. Władze kanału do kolejnych prób chcą wykorzystać przypadającą w nocy z niedzieli na poniedziałek pełnię Księżyca. Powoduje ona większy przypływ, co może pomóc w poruszeniu statku.

Jednak akcję może utrudnić to, że w części nabrzeża kanału natrafiono na skaliste podłoże. Reuters podaje, że nie jest do końca jasne, na jakiego rodzaju podłożu utknęła ustawiona obecnie w poprzek kanału maszyna.

Kanał Sueski. Jest nadzieja na odblokowanie?

Są jednak dobre wiadomości. - Ster się nie ruszał, a teraz już działa, śruba okrętowa pracuje, pod dziobem nie było wody, teraz już jest - powiedział prezes Kanału Sueskiego generał broni Osama Rabie w egipskiej telewizji Extra News.

dpm2lc4

Powiedział również, że spedytorom dotkniętym blokadą tego jednego z najważniejszych morskich szlaków handlowych świata zostaną zaoferowane zniżki.

Koronawirus w Polsce. Michał Dworczyk zapowiada rewolucyjne zmiany w szczepieniach

Kanał Sueski. Tragedia dla światowej gospodarki

We wtorek pływający pod banderą Panamy kontenerowiec Ever Green, którego armatorem jest tajwańska firma Evergreen Marine, obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie w jednopasmowym odcinku Kanału Panamskiego około sześciu kilometrów od jego południowego wejścia, w pobliżu Suezu.

Przedłużające się zamknięcie kluczowej drogi wodnej spowodowałoby opóźnienia w globalnym łańcuchu dostaw. Około 10 proc. światowego handlu przepływa przez kanał, który jest szczególnie ważny dla transportu ropy naftowej, gazu i paliw między Azją i Europą - przypomina Associated Press. Blokada już spowodowała wzrost ceny ropy i transportu morskiego na świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj