Kanał Sueski nadal zablokowany. Co to oznacza dla światowej gospodarki?

Kanał Sueski nadal zablokowany. Co to oznacza dla światowej gospodarki?

Kanał Sueski nadal zablokowany. Co to oznacza dla światowej gospodarki?
Kanał Sueski nadal zablokowany. Co to oznacza dla światowej gospodarki?
27.03.2021 12:10

Kanał Sueski stanowi jeden z głównych szlaków handlowych świata. Jego blokada oznacza prawdziwą tragedię dla globalnego rynku. Podpowiadamy, co to oznacza w praktyce.

Kanał Sueski - skutki dla świata

Trwają przygotowania do podjęcia kolejnych prób przemieszczenia gigantycznego kontenerowca, który już piąty dzień z rzędu "okupuje" Kanał Sueski. Właściciel statku wskazuje, że kolejna próba zostanie podjęta w sobotę wieczorem.

Już w niedzielę mają pojawić się na Kanale dwa dodatkowe holowniki, aby pomóc w uwolnieniu kontenerowca japońskiej firmy Shoei Kisen.

"Kanał Sueski to szlak dla przewozu towarów między Europą a Azją. W 2019 r. przepłynęło nim tranzytem ponad 19 tys. statków, co odpowiada prawie 1,25 mld ton ładunku. Stanowi to ok. 13 proc. światowego handlu" - napisali naukowcy w analizie opublikowanej na brytyjskim portalu The Conversation.

Według Bloomberga, każdego dnia przez Kanał Sueski przepływa 600 tys. baryłek ropy naftowej z Bliskiego Wschodu do Europy i Stanów Zjednoczonych.

Nieczynny Kanał Sueski to prawdziwa tragedia dla światowych rynków. Ceny ropy naftowej wzrosły w piątek o ponad 3 proc. Według analityków opóźnienia w dostawach - skutkujące wzrostami - pojawiają się w okresie niskiego sezonowego zapotrzebowania na ropę i skroplony gaz ziemny, co prawdopodobnie złagodzi wpływ na ceny.

Jak na razie, to największy morski, korek w historii. W kolejce czeka już ok. 160 statków i to po obu stronach. Jak ocenia Reuters, korek sprawił, że koszty przewozu benzyny wzrosły o 73 proc. Wszystko to w ciągu ostatnich trzech dni.

Przez 193 km kanału przepływa każdego dnia 1/3 kontenerów i ok. 12 proc. światowego handlu i to wszystkimi towarami.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także